Poplatky zrušíme do tří měsíců

Poplatky zrušíme do tří měsíců
Foto: zde  /  Hana Příleská, krajská radní zodpovědná za zdravotnictví.
Zlínský kraj Zprávy 02 / 12 / 2008

Krajská radní klade důraz na vytváření špičkových pracovišť, která mají být přínosem pacientům i lékařům

Resort zdravotnictví je jedním z těch, jehož problematika zajímá snad téměř každého. Budeme platit lékařům za pouhý vstup do ordinace v nemocnici a jak může fungovat spolupráce mezi ČSSD a ODS na krajské úrovni, když obě strany prosazovaly naprosto odlišnou koncepci zdravotnictví? O těchto otázkách jsme se bavili s novou krajskou radní Zlínského kraje zodpovědnou za resort zdravotnictví Hanou Příleskou z Uh. Ostrohu. Radní při rozhovoru uvedla, že hlavním kritériem fungování koalice musí být spokojenost pacientů.

Ve Zlínském kraji se budete věnovat zdravotnictví, proč jste si vybrala právě tuto oblast?

Vše začala nešťastná událost z července minulého roku, kdy kolega Zdeněk Szpak náhle zemřel na dovolené. Já jsem byla v tu dobu neuvolněnou zastupitelkou, která zasedala v dozorčí radě Uherskohradišťské nemocnice, a tak jsem po něm převzala resort sociálních věcí, které se zdravotnictvím tak trochu souvisí.

Zasednete v koalici s ODS, která měla diametrálně odlišnou představu o fungování zdravotnictví, může taková spolupráce fungovat?
Určitě se dá očekávat, že v oblasti zdravotnictví a sociálních věcí může vzniknout řada třecích bodů z důvodu jiných pohledů na péči. Každý chce určitě prosadit pro lidi to nejlepší, jen každý volíme jinou cestu. Může se proto stát, že v názoru na její zvolení se nemusíme shodnout. Při sestavování koaliční smlouvy bylo pro nás podstatné, že jak ODS, tak i KDU-ČSL deklarovaly, že naše požadavky na fungování zdravotnictví pro ně neznamenají problém.

Můžete požadavky ČSSD v resortu zdravotnictví konkretizovat?
V této oblasti jsme měli tři jasné pilíře: Zrušení poplatků ve zdravotnických zařízeních provozovaných krajem, převedení nemocnic na neziskové organizace a neprivatizace sociálních zařízení. Pokud s tímto ODS nemá problém, tak já také ne.

Mohou tedy nemocnice fungovat i nadále jako akciovky?
Jsem o tom přesvědčena. To ovšem neznamená, že se nemocnice budou propadat do ztráty. Pořád chceme, aby všude fungovalo průhledné hospodaření. Zdravotnická péče nesmí klesnout na nižší úroveň, ba naopak, je potřeba ji neustále zvyšovat na celém území Zlínského kraje.

Poslouchá se to dobře, ale jak toho chcete docílit?
Naším handicapem je, že ve Zlínském kraji nemáme fakultní nemocnici. Situaci proto chceme řešit tak, že ne všude budou všechny specializované obory. To pomůže nejen ekonomickému hledisku, ale také pacientům. Pokud by totiž lékař, byť na nejmoderněji zařízeném pracovišti, prováděl pouze jeden či dva úkony týdně, jeho erudici to příliš nepomůže. Pokud však soustředíme vždy nějaké specializované oddělení jen do jedné z nemocnic, prospěje to lékařům a následně samozřejmě i pacientům. Specializovaná oddělení chceme přitom koncepčně rozmístit po celém kraji, nikoliv jen do jedné z nemocnic.

David Rath po svém zvolení za středočeského hejtmana odvolal okamžitě pět ředitelů nemocnic. Dá se něco podobného očekávat i ve Zlínském kraji?
Sledovali jsme a budeme důkladně sledovat managementy všech nemocnic v kraji a když bude potřeba, navrhneme obměnu. Naše pozornost bude zaměřena především do Kroměříže a do Zlína. Ve Zlíně chceme, aby nemocnice plnila funkci jakéhosi centra, tedy jistou krajskou funkci. Tam se budeme určitě dívat víc.

Jak hodnotíte současné vedení Uherskohradišťské nemocnice?
Vím o tom, že po nástupu do funkce panovala s ředitelem nespokojenost mezi zaměstnanci i lékaři, nicméně hospodaření nemocnice je nastartováno velice dobře a nemyslím si, že by to bylo na úkor pacientů. V Hradišti je spíše problém sehnat větší objem financí na obnovu areálu nemocnice, což cítí i samotný ředitel a snaží se v tomto směru něco dělat.

Hodně se mluví i o tom, že by lidé v nemocnicích nemuseli již platit při vstupu do ordinace...
Jsem ráda, že na tento bod našeho programu ODS a KDU-ČSL přistoupily, protože ten je pro nás velmi důležitý. Nechceme totiž, aby poplatky znamenaly nějakou zátěž pro pacienty a také pro personál. Očekávám, že proces zrušení poplatků spustíme do tří měsíců a možná i dřív. Výpadek příjmů uhradí nemocnícím za pacienty kraj ze svého rozpočtu.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace