Porušilo město zákon o obcích? Ministerstvo vnitra má jasno
Foto: iDobryDen.cz
Obyvatelé bytového domu, stojícího při vjezdu na sídliště Štěpnice v Uherském Hradišti, se při pohledu na okolní výstavbu Nové Štěpnice - Zahrádky nestačí divit! Nové bytové domy totiž vyrůstají v rozporu se záměrem na prodej pozemku, který od města v roce 2009 koupila zlínská společnost Manag. Její stavební kroky však posvětila radnice, která tím nejspíš porušila zákon o obcích…
Když v roce 2008 vyhlásila záměr na prodej více než dvouhektarového pozemku, jasně stanovila jeho funkční využití a regulační podmínky. Bytové domy dosáhnou maximálně výšky pěti nadzemních podlaží (včetně garáží), nabídnou minimálně 120 a maximálně 200 bytových jednotek a zákonem stanovený počet parkovacích míst nebo garáží, stojí v záměru, který má redakce DOBRÉHO DNE k dispozici. Jenže za osm let se dokument o osmi stranách proměnil v cár papíru…
Co se stalo? Město v září 2011 naplnilo literu zákona a vydalo nový územní plán, který už ale podmínky prodeje dotčeného pozemku nerespektuje. Aktuálně tak v Zahrádkách stojí nebo se dokončují šesti- a dokonce i sedmipodlažní domy a investor počítá s výstavbou až 300 bytů! Jednání radnice je těžko pochopitelné, podmínky prodeje a zastavěnosti pozemků naprosto ignoruje, tvrdí Radek Miškeřík, jeden z nájemníků sousedního bytového domu, který zastupuje 41 sousedů. Většina má s městem podepsanou smlouvu o budoucí kupní smlouvě na byt, ve kterém bydlí. Jelikož se za pět let stanou jeho majiteli, odmítají jen přihlížet. I když je další rozvoj lokality po našich připomínkách ve stádiu přeprojektování, odborem architektury původní koncept rozvoje bez ztráty kytičky prošel. A přitom počítá s realizací dalších deseti bytových domů s kapacitou 206 bytů. Sedmipodlažní bytovky jsou navíc navrženy jen šest metrů od našeho domu, což je v rozporu se stavebním zákonem, kroutí hlavou Miškeřík, který záměr investora označil za betonovou džungli. Na dvou hektarech počítá s bydlením pro osm set až tisíc lidí, zatímco na sídlišti Štěpnice žije na 40 hektarech zhruba šest tisíc lidí, nabídl srovnání Miškeřík, podle kterého radnice nerespektováním podmínek prodeje pozemku porušuje nebo minimálně obchází zákon o obcích. Povolením výstavby tří set bytů místo původních dvou set navíc nahrává spekulacím, protože firmě nepřímo dopomohla k většímu zisku z prodeje bytů a ochudila městskou pokladnu, je přesvědčený Miškeřík.
Radnice ale jakékoliv pochybení odmítá. V podmínkách na prodej pozemku město vycházelo z velmi rámcové a jen inspirativní ideové urbanistické studie, která nebyla závazná, tvrdí Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště. Nový územní plán byl navíc projednáván veřejně, nadstandardně pečlivě a opakovaně na nejrůznějších fórech s obyvateli, ale k výškové regulaci v Zahrádkách nikdy nepadla žádná námitka, připomněl. Výškové zónování podle starosty řešil nový územní plán zcela nově a v rámci celého města, nezabýval se účelově ani jinak speciálně lokalitou Zahrádky. V kupní smlouvě navíc nebyla stanovena výška zástavby, ale ani počet bytových jednotek, podotkl Blaha. Kupní smlouva, kterou má redakce k dispozici, však zároveň odkazuje na podmínky převodu pozemku…
Bytové domy v dotčené lokalitě podle platného územního plánu mohou vyčnívat až do výšky 23 metrů, zatímco rohová bytovka má pouze 16 metrů. Nejvyšší domy mají mít sedm podlaží, jedno technické a šest obytných, a dosáhnou výšky asi 21 metrů. Dohromady zde vyroste na tři sta bytů, město nemá příliš velké možnosti rozvoje, proto intenzivnější zástavbě v Zahrádkách bránit nemusí, říká Blaha s tím, že minimálně 30 procent zastavovaného území pokryje zeleň. Stavební firma respektuje územní plán i stavební předpisy. Je jen na schopnostech projektantů a zájmů investora, kolik bytů nakonec postaví, zdůraznil starosta.
Uherské Hradiště však podle ministerstva vnitra nepostupovalo správně. Nový územní plán nemůže mít žádný vliv na zákonnost záměru, který byl zveřejněn v době platnosti jiného územního plánu a logicky jej také respektoval. Obec se v procesu zveřejnění záměru nemůže dopustit prohřešku tím, že nebude zcela korespondovat s následně přijatými změnami nebo novým územním plánem, tvrdí Martina Němcová, mluvčí ministerstva vnitra. I proto si na kauzu posvítí kontrolní výbor zastupitelstva. Je předčasné hovořit o porušení zákona o obcích. Každopádně ale nejde o první případ, kdy město prodává pozemek s určitým záměrem, ale výsledný efekt je úplně jiný. Jde o zavedenou proceduru, systémový problém, který musíme ve stínu Zahrádek rozlousknout, prohlásil Antonín Seďa, předseda kontrolní komise a šéf Klubu zastupitelů za ČSSD.
Stavební společnost Manag na dotazy DOBRÉHO DNE do uzávěrky nereagovala.