Posilovna i sauna ve škole? Proč ne

Posilovna i sauna ve škole? Proč ne
Foto: ara  /  Bývalou hostětínskou školu čeká zásadní změna.
Hostětín Zprávy 31 / 08 / 2017

Nové komunitní centrum s prostorným sálem pro koncerty, promítání, přednášky, oslavy nebo plesy, knihovnou, kavárnou, saunou a posilovnou a také tři solidní příležitosti k bydlení pro mladé rodiny nebo starší páry. To všechno slibují už do roku v Hostětíně. Jedna z nejmenších obcí Zlínského kraje, aktuálně tady žije 230 lidí, má velké plány.
„Je to velké sousto, ale s podporou unijních dotací, na které jsme nakonec dosáhli, to zvládneme,“ přibližuje místostarostka Naděžda Hamšíková s tím, že dotace jsou pro obě přestavby nezbytné. „Ročně hospodaříme s velmi nízkým rozpočtem, k dispozici máme jen dva miliony korun. Takže z vlastního se do velkých akcí pouštět nemůžeme.“
Jestli obec rozjede obě, jednu, nebo se nepustí do žádné z plánovaných akcí, o tom rozhodnou už nejbližší dny. Pokud jde o  prostory pro společenské akce i relaxaci, ty nabídne bývalá obecní škola. „Komunitní centrum by tady mělo plnit funkci klasického kulturního domu. Společenská místnost nám v obci chybí, do budovy by se z obecního úřadu mohla přestěhovat i knihovna. Vzniknout by zde mohla také malá kavárna. Podkroví pak nabízí místo pro saunu nebo menší posilovnu,“ říká místostarostka Hamšíková. „Přestavba ale nebude levná, počítáme s částkou zhruba 10 milionů korun. Dotace by mohla zaplatit až devadesát procent nákladů,“ doplňuje starosta Robert Janota.
Jestli půjde všechno podle plánu, práce by mohly začít letos na podzim a skončit v průběhu následujícího roku 2018.
V případě termínů a zdroje financování platí to samé také pro přestavbu velkého rodinného domu v sociální centrum. Zde se předpokládají náklady za 2,5 milionu korun. „Dům, který jsme nedávno odkoupili, je natolik velký, že v něm mohou vzniknout tři bytové jednotky o velikosti 4+1, 2+1 a jedna místnost s kuchyňským koutem. Svůj nový domov by tady mohly získat jak mladší, tak starší ročníky,“ sdělila místostarostka Hamšíková.
Hostětín, který je vnímán jako „ekologická obec“, má potíže s rozšiřováním. Stavět mu brání jednak katastr v srdci chráněné přírody Bílých Karpat a také málo volných parcel. „Zájem o stavební parcely je u nás velký, ale nemáme je jak získat. Obyvatelé nemají potřebu pozemky prodávat soukromým zájemcům ani obci. Obě chystané přestavby jsou tak jednou z možností, jak lidem zajistit něco, co v obci chybí,“ vysvětlila místostarostka Hamšíková.
Ke změnám, které se už uskutečnily, patří obnova místních komunikací. Na jaře si obec z vlastního opravila třeba cestu za obecním úřadem. Výtluky tady zmizely ze zhruba 300metrového úseku.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist