Potěšte Úsměvem do schránky
Foto: Fb / ilustrační foto
Dobrý nápad
Pandemie koronaviru proměnila domovy pro seniory ve „vězení“. Osamělí důchodce bez kontaktu s příbuznými, to není výjimečný obrázek, ale realita u jedné třetiny lidí v podobných zařízeních. Vysokoškolští studenti z neziskové organizace Mise naděje proto rozjeli projekt Úsměv do schránky, který stovky seniorů povzbudí a zvedne jim náladu.
„Dobrovolníci ze všech koutů republiky píší pohlednice s vlídnými slovy klientům v domovech pro seniory a dalších státních i nestátních zařízeních, kteří jsou kvůli bezpečnostním opatřením ochuzeni o přímý kontakt s rodinou,“ objasnila smysl projektu Eliška Martincová, studentka Masarykovy univerzity v Brně, která je spoluzakladatelkou projektu. Má kořeny na Slovácku, v Uherském Hradišti vystudovala gymnázium.
Vysokoškoláci z Mise naděje v běžném režimu navštěvují klienty v domovech, hrají s nimi deskové hry, povídají si nebo pořádají přednášky. To však odpískal koronavir. A tak se zrodil nápad na Úsměv do schránky, zasílání pohledů, který nestojí více než chvilku času a náklady na poštovné. „Cílem je propojit dobrovolníky se seniory, které chceme v nelehké době povzbudit a ukázat jim, že nám na nich záleží. Iniciativou zároveň vyjadřujeme vděk a obdiv sociálním pracovníkům, kteří se o klienty starají. Věříme, že pohlednice pomáhají udržovat jejich psychické zdraví,“ svěřila se Martincová.
Projekt oslovil už na 130 domovů důchodců, včetně pěti na Uherskohradišťsku. Jejich klienti obdrželi více než 3 tisíce pohlednic. Aktuálně je však zapotřebí minimálně dvojnásobek pohlednic. „Šest tisíc je pro nás hranice, kterou chceme pokořit,“ říká Martincová s tím, že po týdnech plánování se projekt rozjel 14. dubna.
Zapojit se může kdokoliv, kdo má chuť vykouzlit seniorovi úsměv na tváři. Stačí navštívit webovou stránku usmevdoschranky.cz, vyplnit dotazník a vytvořit pohled k zaslání. Dobrovolník následně získá adresu zapojeného zařízení, kterému jej chce poslat, a pak si jen udělá procházku k poštovní schránce. „Snažíme se projekt, jehož hlavní myšlenkou je projev solidarity a laskavosti, stále propagovat a dostat do povědomí široké veřejnosti, oslovili jsme základní umělecké školy, dětské domovy, skauty, dobrovolnická centra i významné osobnosti. Věřím, že se připojí i lidé ze Slovácka,“ uzavřela Eliška Martincová.