Poutníci vyrazili ve středu na Cyrilometodějskou stezku. Zítra přijdou do Velehradu
Foto: Jiří Balát
Skalka nad Váhom nedaleko Trenčína je považována za nejstarší slovenské poutní místo. Velehrad ve Zlínském kraji zase patří k nejvýznamnějším poutním místům střední Evropy. Nyní je spojuje nově vyznačená mezinárodní trasa Cyrilometodějské stezky. V areálu bývalého kláštera na Velké Skalce byla ve středu 21. srpna symbolicky otevřena za účasti zástupců partnerských krajů - Zlínského a Trenčínského.
Stejně jako podporujeme rozvoj sítě cyklotras, podporujeme i vznik tras poutních. Věřím, že po vzoru svatojakubských cest si i naše značené dálkové pěší cesty do Velehradu najdou postupně své uživatele, ať už se vydají skupinově, nebo individuálně. Poutníkem na své životní cestě je každý z nás, uvedl zlínský hejtman Jiří Čunek.
A přitakal mu první muž Trenčianského kraje Jaroslav Baška: Velmi mě těší, že tato téměř devadesát kilometrů dlouhá trasa ze Skalky do Velehradu spojuje díky našemu společnému cyrilometodějskému dědictví nejen tato významná poutní místa, ale i naše sousedící kraje a tím i naše země. Patří se všem, kteří na rozvoji kulturní stezky již několik let pracují na obou stranách hranice, poděkovat.
Putování je naplánováno do čtyř dnů, během nichž skupinka přibližně třiceti poutníků zdolá trasu z velké části vedenou přírodním terénem. Ze Skalky nad Váhom přejdou přes Trenčín do Žítkové, druhý den navštíví Bojkovice a Luhačovice a přírodním parkem Prakšická vrchovina zamíří třetí den do Uherského Hradiště. Příchod do cílového Velehradu se očekává v sobotu 24. srpna dopoledne, kde vyvrcholí mší XIX. ročník hvězdicové poutě, kdy se zde schází několik poutnických proudů.
Jan Pijáček, radní Zlínského kraje pro cestovní ruch a čestný předseda pořádajícího sdružení, popřál poutníkům šťastné kroky a vyjádřil přání, aby kromě duchovní stránky poutníci vnímali i krásnou kulturní krajinu a řadu zajímavých míst na trase, která ožívají po celý rok pestrým programem.
Skupinu vede propagátor poutnictví Petr Hirsch, pro kterého je poutnictví od r. 2010 životním stylem: Mé poutnické srdce vždy zaplesá, když se objeví nová poutní trasa. Aktivity sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje, které stoji za vznikem nových poutnických příležitostí jako je tato ze Skalky, proto velmi vítám a těší mě, že se sem dnes sjeli poutníci z různých koutů České a Slovenské republiky a vydali se s námi, byť jen na kousek cesty, doplnil Petr Hirsch.
O systematický rozvoj stezky se stará neziskové sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje, které před 6 lety založili Zlínský kraj a Centrála cestovního ruchu Východní Moravy. Vloni bylo na Moravě vyznačeno 300 km cyrilometodějských tras (Pustevny – Velehrad, Vranov – Velehrad a Žítková – Velehrad). Díky spolupráci s Klubem slovenských turistů byla prodloužena značená trasa z Žítkové do Skalky nad Váhom u Trenčína o 25 km. Na Slovensku je dále vyznačena také 75 km pěší trasa z hradu Devín přes Bratislavský hrad, poutní místo Marianku, Svätý Jur a Doľany, trasa bude prodlužována do trnavského regionu např. směrem na Šaštín-Stráže, další úseky budou značeny v nitranském regionu.