Poutník má opět hlavu

Poutník má opět hlavu
Foto: RB
Blatnička Zprávy 22 / 10 / 2008

Jen tři týdny zůstala čtyřmetrová socha poutníka, která se stala symbolem Blatničky, bez své hlavy. Řezbář Ivan Šmíd totiž splnil svůj slib a sochu opravil bez nároku na honorář a navíc v den svých 47. narozenin.
„Socha poutníka vznikla vlastně náhodně. Byl jsem na řezbářském sympóziu, kde po nás chtěli, abychom vytvořili komerční sochy, které by mohli pořadatelé snadno prodat. To mne naštvalo, a vytvořil jsem proto čtyřmetrovou sochu poutníka, čímž jsem jim chtěl záměr zkomplikovat. Socha se však povedla a zájem o ni projevila Blatnička. Když jsem pak viděl, kam ji obec umístila, přiznám se, že mě to potěšilo. Je to má nejlépe umístěná socha ze všech, které jsem kdy vytvořil,“ řekl Ivan Šmíd, který pokračoval: „Když jsem se pak v půli září dozvěděl, co se stalo, neváhal jsem a přislíbil, že sochu opravím bez nároku za honorář.“
Starostka Blatničky Jarmila Hrušková je s výslednou opravou nadmíru spokojena. „Ten, kdo neví, že socha byla bez hlavy, nepozná nic. Socha je jak nová, je to opravdu mistrná práce. Jedinou změnou je to, že nám poutník o něco omládl, protože má kratší vousy,“ uvedla starostka. 

TOPlist