Povinné čipování snížilo počty toulavých psů

Povinné čipování snížilo počty toulavých psů
Foto: www.utulekzlin.cz  /  Toulavé psy, o které se majitelé nepřihlásí, strážníci nově převážejí do útulku ve Zlíně.
Uherské Hradiště Zprávy 17 / 08 / 2022

Opuštěná a toulavá zvířata z uherskohradišťských ulic už nečeká cesta do Napajedel, strážníci městské policie je nově vozí do Útulku pro zvířata v nouzi na Vršavě ve Zlíně. S původním útulkem už totiž radnice neprodloužila smlouvu. Ze statistik je však zřejmé, že počet převozů rapidně snížila povinnost čipování.

„Oslovili jsme několik útulků v okolí Uherského Hradiště a z hlediska kvality zajištění péče o zvířata i perspektivy dlouhodobé spolupráce jsme nakonec vybrali útulek ve Zlíně,“ vysvětlil volbu Čestmír Bouda, místostarosta Uherského Hradiště.

Odchyt toulavých zvířat zajišťuje většinou městská policie, někdy se však stane, že je předběhne někdo z občanů a psa, kočku přinese na služebnu. Jakmile zvíře vyšetří veterinář, dočasně skončí v záchytných kotcích na ulici Průmyslová. „Zůstává jen krátkou dobu, proto se snažíme rychle dohledat majitele a zvíře vrátit do jeho péče,“ uvedl Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice, s tím, že přechodné zařízení pro nalezená zvířata spravuje společnost Hrates.

Úspěšnost nalezení majitele je v posledních dvou letech vysoká. Od 1. ledna 2020 platí totiž povinné čipování psů. „A tak výrazně ubylo takových, u kterých nelze dohledat pána. Ale stále jsou případy, kdy je nutný převoz do smluvního útulku k zajištění následné péče. Loni to byli čtyři psi, před rokem pouze dva. Ještě v roce 2019 před zavedením povinného čipování jich však v útulku skončilo devatenáct,“ prozradil Bouda.

I když Uherské Hradiště už třetím rokem nevybírá poplatky za psy, investicemi do jejich záležitostí nešetří. Ve městě třeba vyrostla tři oplocená hřiště pro venčení psů s prvky pro volný výcvik (Mojmír, Jarošov, Sady). „Občané je s čtyřnohými miláčky hojně využívají. I proto do budoucna zvažujeme rozšíření obdobných ploch pro venčení psů i do dalších lokalit ve městě,“ prozradil starosta Stanislav Blaha.

Město v ulicích instalovalo rovněž stojany a papírové sáčky na úklid hovínek po psech, které i bez výběru poplatků pravidelně doplňuje.

Tagy článku

TOPlist