Povolební šachy v Tupesích. Vávra končí, starostou náhradník!

Povolební šachy v Tupesích. Vávra končí, starostou náhradník!
Foto: Facebook  /  Oldřich Vávra už není starostou obce Tupesy, po šestnácti letech zamířil na Úřad práce.
Tupesy Zprávy 03 / 11 / 2022

Tupesy povede čtyři roky náhradník! Starostou byl totiž zvolen Jiří Kula, který se původně nedostal ani do zastupitelstva. Povolební šachy podřízly větev pod Oldřichem Vávrou, který vyklidil kancelář po dlouhých 16 letech. Volby přitom s přehledem vyhrál, jeho lidovci však získali jen 4 z 9 mandátů…

„Vždycky jsem považoval za důležité respektovat a ctít vůli občanů. I když ve volbách jasně rozdali karty, nečekal jsem, že se někdo vzdá mandátu a na malé obci, kde se všichni znají, zažijeme manýry z nejvyšší politiky,“ krčí rameny jedenapadesátiletý Oldřich Vávra, který rošádu označil za pohrdání vůlí občanů… „Když se náhradník stane starostou, to se těžko obhajuje. Vždyť ani nezískal důvěru občanů pro zastupitelský mandát,“ zdůraznil bývalý starosta, podle kterého podobné manévry umožňuje stávající volební systém. „Stačí dvě účelově sestavené kandidátky a při složitém přepočítávání hlasů na mandáty, kterému prakticky nikdo nerozumí, se pak dějí roztodivné věci. Ale jsem přesvědčený, že zvlášť na malé obci je nezbytné respektovat vůli voličů,“ poznamenal Vávra.

I když se podílel na rozpracování celé řady projektů, už je nedokončí. Jeho kariéru starosty ukončilo ustavující zastupitelstvo. „Hlasování vždy skončilo 5:4, což je pro obec do budoucna neštěstí. Z koalice navíc nikdo nemá zkušenosti s komunální politikou, až na jednoho ani nebyli nikdy na zastupitelstvu,“ podotkl ještě.

Vávru v čele obce vystřídal Jiří Kula, první náhradník Pro Tupesy. I když byl lídrem sdružení, které získalo dva mandáty, do zastupitelstva se nedostal. Jeho brány mu otevřela až rezignace Romana Bureše. „Žádná domluva předem neexistovala, to není můj styl. Roman je v obci oblíbený, když jsme kandidátku sestavovali, byl připravený pomáhat jako řadový zastupitel nebo člen komise, ale vyšší politické ambice neměl. Výsledek voleb ho zaskočil. Po volbách všechno zvážil a svobodně se rozhodl, neměl jsem na to žádný vliv,“ prohlásil Jiří Kula, starosta Tupes, který kandidoval už před čtyřmi roky (za SNK Tupesy). Mandát zastupitele ale nezískal. „Když tři z nezávislých zastupitelů, včetně místostarosty, už nechtěli kandidovat, oslovili mě s nabídkou na lídra Nezávislých. To už jsme ale měli kandidátku Pro Tupesy, s níž jsme chtěli změnu. Stejně jako ANO, takže povolební dohoda byla nasnadě,“ pokračoval Kula. I když ANO mělo o mandát víc, na starostovi nelpělo, nechalo si „jen“ post neuvolněného místostarosty.

I když Vávra skončil na Úřadu práce, aktuálně už nabízí své letité zkušenosti novopečeným starostům. Stačí jen využít nové služby, kterou spouští Sdružení místních samospráv České republiky Emeritní starosta na telefonu.

Tagy článku

TOPlist