Pozůstalí ani svědci masakru o peníze nepřišli
Foto: ilustr. web
Proč jste pozůstalým po obětech únorové vraždy v restauraci Družba ještě neposlali ani korunu odškodného? Kam jste ukryli vybrané peníze? Vedení města Uherský Brod čelilo minulý týden palbě nepříjemných otázek. Pochybnosti volajících byly reakcí na zprávu bulváru, jenž citoval jednu z vdov. Šedesátiletá žena, která 24. února přišla o svého manžela, si přesně po půl roce od masakru postěžovala, že na odškodné stále čeká. To však není pravda. Peníze po vzájemné dohodě, kterou stvrdila paní Ludmila J. svým podpisem, odešly na účet její dcery 13. července. Paní Ludmila s tímto postupem souhlasila, dcera nám doručení částky potvrdila, vysvětluje Patrik Kunčar, starosta Uherského Brodu.
Město odškodnilo celkem 27 lidí. V rozdělovníku byli také zaměstnanci restaurace Družba a skupinka hostů, kteří vyvázli živí. Jednalo se o výraz solidarity s obtížnou životní situací a také ocenění duchapřítomnosti v krizové situaci, upřesnil starosta Kunčar. Mezi zaměstnance a hosty se rozdělilo 152 500 korun, což je přesně polovina z částky 305 tisíc korun, jež darovaly společnost Divalia, obec Komňa, Nadace Bratří Lužů a město Železný Brod. Zbývajících 152 500 korun zmírní náklady na vznik pietního místa před Družbou, které bude stát zhruba 800 tisíc korun.
Pokud jde o peníze z veřejné sbírky města, zraněným a pozůstalým se podle rozdělovníku speciální komise poslalo celkem 1 694 431,80 korun. Kromě toho se mezi pozůstalé rozdělil také dar Zlínského kraje ve výši 400 tisíc, dalších 156 tisíc korun se vybralo na pozůstalé a zraněné ve formě dobrovolného vstupného na benefici Heleny Vondráčkové. Komise přihlédla a vycházela z ustanovení nového občanského zákoníku. Posuzovala všechny příbuzenské vazby, vyhotovila také soupis příbuzných. Postupovala přitom podle zákonné dědické posloupnosti, dodal starosta Patrik Kunčar.