Prakšice se chtějí rozšiřovat, ale zatím není kam

Prakšice se chtějí rozšiřovat, ale zatím není kam
Foto: ara  /  V těchto místech by se snad mohlo začít stavět
Prakšice Zprávy 14 / 01 / 2015

Kdyby zůstalo jen na vedení obce, tak by její další rozšiřování bylo už dávno v plném proudu. Zájem o parcely a stěhování do Prakšic je z okolí a především blízkého Uherského Brodu velký, starosta Josef Hefka má však pro všechny stejnou odpověď. „Těší nás to, nové obyvatele rádi přivítáme. Jenomže volné pozemky už u nás nejsou,“ odpovídá žadatelům Hefka, jehož slova budou podle všeho platit ještě dlouhou dobu. Přitom nezastavěných ploch vhodných pro výstavbu rodinných domů je v obci několik.
V čem je tedy problém? Snaha obce získat nová místa pro bytovou zástavbu naráží jednak na neústupnost majitelů soukromých pozemků a také na snahu vydělat na prodeji peníze, které neodpovídají obvyklé ceně půdy. V Prakšicích by se podle Hefky měl prodávat metr čtvereční za 200 korun, s touto cenou ale soukromníci nesouhlasí.
Nejnadějněji se zatím jeví možnost stavět v souladu s už dříve vypracovanou studií, která vyčlenila místa pro deset až dvanáct nových rodinných domů u hlavní silnice ve směru na Pašovice. Jde o lokalitu přímo naproti zahradě základní školy.
Josef Hefka už se svým týmem několik let starou studii „oprášil“ a dotáhnout jednání o výkupu pozemků považuje za svůj velký úkol.
„Chystám se oslovit skupinu majitelů. Pokusíme se vykoupit jejich parcely tak, aby naproti školy mohlo vzniknout až dvanáct nových domů. Zájem o výstavbu je u nás skutečně velký,“ potvrzuje snahu o změnu Hefka. Dodává však, že i kdyby se mu jeho záměr podařil a se všemi se dohodl, stále to bude málo. „Situace není dobrá. Na jednu stranu je tady zájem o půdu pro rodinnou výstavbu, na druhou se obec vylidňuje. Máme stále méně obyvatel, dnes u nás žije bez cizinců jen 1 016 lidí. To nám třeba nedovoluje dosáhnout na dotaci na novou kanalizaci. Ta se uděluje až obcím s více než dvěma tisícovkami obyvatel…“
I kdyby se Hefkovi podařilo získat místo pro tucet nových domů, za rozšiřování své obce to považovat  nebude. „Vždyť se podívejte na mapu. V Prakšicích se vše vrství kolem hlavní silnice. Potřebovali bychom získat plochu i jinde tak, aby zde mohl vzniknout malý satelit. To je ale stále spíš jen velké přání,“ posteskl si starosta.
Prakšice čeká v novém volebním období schválení nového územního plánu. Současná patová situace tak může jeho podobu zkomplikovat.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist