Praktičtí lékaři už očkují seniory, zájem je obrovský
Foto: Dana Štěpánová / Do očkování proti covidu se už zapojili i praktičtí lékaři na Uherskohradišťsku.
Šedesát praktických lékařů ve Zlínském kraji se zapojilo do očkování seniorů nad 80 let, od hejtmanství shodně obdrželi dvacet dávek vakcíny AstraZeneca. Na Uherskohradišťsku se do boje s covid-19 přihlásilo 58 lékařů, vakcinační látku však zatím všichni nemají. Stále jich totiž není dostatek.
„O očkování projevilo zájem 255 z 290 praktických lékařů, všichni ale ještě neočkují. Jelikož do Zlínského kraje dorazilo zatím jen dvanáct set dávek, rozdělili jsme je rovným dílem mezi šedesát praktiků. Do konce týdne jsme tak první dávkou naočkovali dalších 1200 seniorů,“ uvedl Jiří Lučan, krajský koordinátor očkování proti covidu-19.
Dvě malé pětimililitrové lahvičky po deseti dávkách obdržela i lékařka Jana Hrabalová z Březolup, která už od začátku února sepisovala seznam zájemců o očkování. „Jen hrstka pacientů se přihlásila do centrálního registračního systému, většina vyčkala na očkování u nás v ordinaci, kde to znají, cítí se tu dobře,“ prozradila Hrabalová. Kdo se zaregistroval do systému, dostane vakcínu v očkovacím centru. Ostatní naočkují praktičtí lékaři. „Jelikož jsme zatím dostali jen dvacet dávek, ze seznamu jsme vybrali dvacet nejrizikovějších, které jsme během středy a čtvrtka naočkovali. Z kraje jsme dostali i sto stříkaček a jehel, které jsou aktuálně nedostatkovým zbožím,“ poznamenala lékařka. Ještě před aplikací senioři podepíší souhlas s očkováním, po kterém sestřička dvacet minut hlídá jejich zdravotní stav. Lékařku pak ještě čeká hlášení na Ústav zdravotnických informací a statistiky. „U AstraZenecy je možné druhou dávku aplikovat po čtyřech až dvanácti týdnech, u seniorů 80+ však počítáme s doočkováním po šesti týdnech,“ doplnila Hrabalová.
I když vakcína AstraZeneca vyvolává polemiku nad účinností u nejstarší věkové kategorie, obavy jsou podle odborníků zbytečné. „Mezinárodní zdravotnická organizace i ministerstvo zdravotnictví očkování seniorů nad osmdesát let doporučuje, je účinná. Jen se neprovedl dostatek studií u této skupiny obyvatel, aby se ukázalo, jak dobře funguje. Opravdu není třeba se obávat, ale nikoho nenutíme, očkování je dobrovolné,“ zdůraznil Lubomír Nečas, předseda krajského sdružení praktických lékařů. Kdo očkování odmítne, počká si na další vakcínu. Je však otázkou, kdy přijde na řadu.
Seniory, kterým návštěvu ordinace neumožňuje zdravotní stav, naočkuje praktický lékař doma. Ale ne hned. „Jelikož jsou senioři doma, nemusí mít strach z nakažení, jsou chráněni. Až do kraje dorazí do měsíce dvou dostatek vakcín, praktický lékař je navštíví doma a naočkuje,“ potvrdil Nečas.