Prasklý kříž zachrání restaurátor

Prasklý kříž zachrání restaurátor
Foto: sal  /  Kamenný kříž z Nedachlebic
Nedachlebice Zprávy 14 / 02 / 2013

Kamenný kříž, jedna ze dvou nemovitých kulturních památek v Nedachlebicích, skončí v restaurátorské dílně akademického sochaře Tomáše nebo Jindřicha Martináka z Uherského Hradiště. Kříž je totiž prasklý. Obec jeho zrestaurování využije i ke zkulturnění okolí.
„U kříže směrem na Bílovice stojí dvě stoleté lípy, pod kterými často sedávají školáci. Kvůli jejich bezpečnosti jsme už ořezali haluze ze stromů, ale pak jsme zjistili, že je prasklý kříž a hrozí zřícením,“ říká Vratislav Němeček, starosta Nedachlebic. Kamenný kříž, který je v ústředním seznamu nemovitých kulturních památek od roku 1958, je zatím provizorně stažený ocelovými pruty.
V restaurátorské dílně skončí do měsíce. A mezitím obec jeho okolí zvelebí. „Kříž je příliš blízko u cesty, proto jsme vykoupili pozemky a posuneme jej o deset metrů dál do pole. A před něj připravíme prosklené skříňky s informacemi o historii obce a posezením pro cykloturisty,“ prozradil starosta.
Akce si vyžádá zhruba 300 tisíc korun, osmdesáti procenty obci odlehčí dotace ze Zlínského kraje. „Snad všechno stihneme do poloviny srpna, kdy oslavíme 804 let od založení obce,“ přeje si Němeček.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace