Pravidla voleb by se měla změnit

Pravidla voleb by se měla změnit
Foto: sal  /  Jaroslav Hanák končí ve funkci starosta Veselí nad Moravou.
Veselí nad Moravou Zprávy 10 / 11 / 2010

Odstupující starosta Veselí nad Mor. Jaroslav Hanák kritizuje zavedený systém komunálních voleb

Výrazné vítězství sociální demokracie v komunálních volbách a nádavkem triumf v počtu 1 282 hlasů, které si ho přály mít znovu na místě starosty Veselí nad Moravou. A přesto poražen? Ani dvojnásobný úspěch neudržel Jaroslava Hanáka, jedničku veselské ČSSD, v křesle starosty. Devětapadesátiletý politik odchází společně s ČSSD do opozice a v nadcházejících čtyřech letech bude jen řadovým zastupitelem.
Kdo bude novým starostou, o tom zatím nová „veselská vláda“, koalice složená z TOP 09, KDU-ČSL a ODS, nerozhodla. Petr Horehleď z TOP 09 se kandidatury vzdal. Rozhodl se tak po vzniku aféry s akademickým titulem doktora filozofie, který začal používat předčasně.
Vítězná ČSSD končí v opozici… Cítíte pocit zmaru? 
Když jsem o situaci přemýšlel, tak mi z toho vychází jednoznačný závěr. Zákon pro komunální volby není zrovna odpovídající. Aby program politického subjektu, který má takovou podporu, zůstal v opozici, to je zásadně špatně. Pravidla komunálních voleb by se měla změnit. Osobně mne mrzí i nižší volební účast. Prokázání snah sociální demokracie bylo natolik konkrétní a městu prospěšné, že jsem myslel, že nám přijde dát podporu více lidí. (ČSSD vyhrála komunální volby se ziskem 24,89 %, pozn. autora.)
Proč vlastně nebude strana, která si dokázala získat nejvíc voličů, součástí nové koalice?
Jako vítězové jsme oslovili všechny subjekty, kterým volební výsledek zajistil účast v zastupitelstvu. S nimi jsme jednali a projednávali varianty, které chtějí zvažovat. Říkali jsme přitom, že by se mělo zapomenout na rozdělení na levici a pravici. Chtěli jsme hledat společné zájmy ve volebních programech. Všichni se vyjádřili, že další varianty nezvažují.  A dodali, že by byli rádi, aby se „otupilo ostří“ jakýchsi sporů a rozporů. To mi bylo řečeno i lídrem TOP 09, který se nakonec projevil jako lhář a podvodník. Když si pak v novinách přečtete, že zpochybňuje, co jsme pro město jako sociální demokracie dokázali provést a prosadit, tak to člověka zarazí. Je tady však i záležitost, která obzvlášť zamrzela a zabolela. Jde o úroveň předvolební kampaně. Fakt, že se objevili přelepovači plakátů, kteří moji tvář měnili za Stalinovu, a přelepovali i výlohy, za kterými stálo tablo ČSSD. To je záležitost velmi zvláštní. Na druhou stranu, jestli se někdo trefuje přímo do mé osoby nebo celé sociální demokracie takovým označením, tak to jen svědčí o jeho úrovni. Přitom my jsme byli výstavně demokratičtí…
Jak se připravujete na roli zastupitele?
Už při mém vstupu do politiky v roce 1989 jsem měl představy o tom, co je pro město dobré, a čeho by se naopak mělo vyvarovat. Všichni dobře vědí, že jsem byl jedna z hlavních postav v rámci debat o řešení dopravy v centru města. Jednoznačně jsem nesouhlasil s tím, aby se rozvíjely úvahy o přeložce. Jasně jsem deklaroval, že jde o ohrožení zastavěného území. Jako zastupitel proto budu prosazovat věci a úkoly, které má sociální demokracie v programu.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace