Premiér Petr Fiala ve věznici: Na historii nesmíme zapomenout, s rekonstrukcí počítáme!
Foto: www.vlada.cz / Premiér Petr Fiala si bývalou věznici prohlédl i v doprovodu Stanislava Blahy, starosty Uherského Hradiště.
Premiér Petr Fiala podnikl „výpravu“ do Uherského Hradiště. Jeho kroky vedly do Uherskohradišťské nemocnice a nechvalně proslulé bývalé věznice, jejíž dlouho očekávaná rekonstrukce se dostala do programového prohlášení vlády. Naděje na proměnu v justiční palác s Muzeem totality tak výrazně vzrostla.
Fiala věznici navštívil při své pondělní cestě na jižní a východní Moravu. „Věznice se přemění v Muzeum totalitních režimů a připomene tak naše dějiny, včetně 50. let minulého století, kdy tady vyšetřovatelé Státní bezpečnosti týrali politické vězně. Historii si musíme připomínat, aby se už neopakovala,“ prohlásil v prostorách vězeňského areálu Fiala.
Zařazení rekonstrukce věznice mezi klíčové projkety v programovém prohlášení vlády ocenila i Anna Stránská, předsedkyně spolku Memoria, který už léta usiluje o důstojné využití areálu a vznik Národního památníku obětí totalitních režimů. „V přístupu k vlastní paměti a místům, která ji ztělesňují, má Česko velký dluh,“ prohlásila Stránská.
Areál s pohnutou historií prochází druhým rokem přípravnými pracemi a přibližuje se zahájení rekonstrukce, kterou zaštiťuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Větší část obsadí justiční složky, v menší vyroste Muzeum totalitních režimů, které najde azyl v bývalých samotkách, vězeňské kapli s přihlehlými místnostmi a na nádvoří, kde se po druhé světové válce popravovalo. A proto zde vznikne pietní místo. „Rekonstrukce je zakotvená v programovém prohlášení vlády, černé na bílém. Konečně. Na spadnutí je už architektonická soutěž. Všichni si přejeme vznik místa, které bude svým pojetím srovnatelné s nejznámějšími evropským památníky, abychom se konečně vypořádali s obrovským morálním dluhem, který máme vůči všem, kteří za zdmi věznice trpěli a zemřeli,“ uvedl Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště.
Rozhýbat rekonstrukci věznice se přitom nedařilo několik desítek let. Změnu odstartoval až rok 2015, kdy si ji senátor Ivo Valenta určil jako jedno ze svých hlavních témat. Za jeho mandátu se ostatně areál převedl z majetku ministerstva spravedlnosti na ÚZSVM a ministr financí Andrej Babiš, po jeho apelu, přikývl na záměr rekonstrukce. „Očekával bych ještě rychlejší vývoj, ale do složité agendy se některým politikům moc nechtělo. I proto jsem rád, že právě mé kroky vedly před šesti lety k podpisu memoranda mezi státem, krajem a městem a vlastně odstartovaly přípravné práce. Snad už vláda Petra Fialy snažení dotáhne až do skutečné rekonstrukce,“ reagoval emeritní senátor Ivo Valenta. „Premiér rekonstrukci podporuje, stejně tak ministr kultury, jsem proto velký optimista. Všichni cítíme výjimečnou příležitost, abychom projekt v tomto volebním období posunuli výrazně dopředu. Jinak půjde o promarněnou šanci,“ dodal Blaha.
Rekonstrukci má pod palcem ÚZSVM, který vytvořil i speciální web (www.uzsvm.cz/vezniceuh), kde jsou aktuální informace. Ministerstvo financí už před třemi lety posvětilo invetiční záměr s odhadovanými náklady 436 milionů korun, zhledem k růstu cen stavebních prací je však pravděpodobné, že částka se nafoukne. V roce 2020 dělníci z areálu vyvezli 133 tun odpadu, aby dali zelenou stavebně-technickému a historickému průzkumu, který skončil loni v říjnu. Ještě v ledna harmonogram přípravných prací počítá se zahájením archeologického průzkumu. Stavební firma se pustí do proměny věznice v roce 2025, veřejnosti se brány Národního památníku otevřou o tři roky později.