Přijedou turisté. Kde přenocují?

Přijedou turisté. Kde přenocují?
Foto: ara  /  SÁM TO NEZVLÁDNU - Podnikatel Petr Hrubeš otevírá dveře bývalého penzionu pro seniory, který by se mohl proměnit v turistickou ubytovnu. Bez dotací a pomoci města to ale nepůjde.
Uherský Ostroh Zprávy 14 / 04 / 2011

Úhledné náměstí Sv. Ondřeje v Uherském Ostrohu má na první pohled pouze jeden kaz, o to víc je však vidět. V jižním křídle dál zeje prázdnotou jedna z historických staveb, které místní neřeknou jinak než Blaťák. Budovu se po loňském odchodu seniorů, kteří v ní získali dočasný azyl před stěhováním do nového penzionu, nepodařilo prodat bývalému ani současnému vedení města.
„Jako ubytovna dům fungoval už dřív, i když necelé tři roky. A já předpokládám, že tak bude sloužit i dál,“ říkal už loni Vlastimil Vaněk, někdejší starosta a nyní zastupitel za ODS. Na jeho plány dnes navazuje místostarosta Ivan Klauda. „Je pravděpodobné, že zastupitelstvo otevře otázku dalšího využití budovy na svém dubnovém zasedání. Ubytovací kapacity městu chybí, proměna bývalého penzionu pro důchodce v dům s několika desítkami lůžek není vyloučena,“ poznamenal.
Návrat turistické ubytovny by si však vyžádal investici, na kterou město bez další pomoci státu nemá. Podle střízlivých odhadů přijde rekonstrukce na 15 - 20 milionů korun. „Sami bychom se do proměny pustit nemohli, to je vyloučeno,“ potvrdil Klauda, který zodpovídá za ekonomiku Uh. Ostrohu. „Pokud se rozhodneme k přestavbě, tak pouze a výhradně za podpory některého dotačního programu. Podrobnosti jsme si ale ještě nezjišťovali.“
I když nejde o významné částky, město prázdnou budovu musí stále dotovat. „Naštěstí jde jen o nejnutnější údržbovou činnost,“ upřesnil místostarosta.
Bývalý penzion je už několik let v majetku radnice, úřad jej získal výhodně od společnosti ŽPSV. Ta budovu původně využívala jako své výpočetní středisko.
Ostroh později objekt přestavěl na ubytovnu s nejnutnějším vybavením. „Avšak současným požadavkům na přenocování už vnitřní zázemí dávno nevyhovuje. Třeba sociální zařízení je společné, nedostatečné jsou také kuchyňky,“ přiblížil Ivan Klauda.
Generální oprava by podle ostrožského podnikatele Petra Hrubeše přišla až na dvojnásobek ceny, kterou odhadla radnice. Podle Hrubeše, který na náměstí Sv. Ondřeje vlastní restauraci Morava s Měšťanskou hospůdkou, se musí počítat až s 50 miliony.
„Dům v minulosti velmi utrpěl a dnes je neobyvatelný. Třeba koupelny se upravily kvůli komplikovanému umývání vozíčkářů. Práce by si vyžádaly nové odpady, elektřinu, okna, snížit by se musely stropy. V jediném pokoji to snad ani za milion neuděláte. A to nemluvím o opravě střechy, která je v dezolátním stavu,“ tvrdí Hrubeš.
Řešením by podle něj mohla být společná rekonstrukce za spoluúčasti města a dotace. „Pro město je břímě udržovat ekonomicky nesoběstačný objekt. Získal jsem už dřív jistou nabídku k pronájmu. Finanční zátěž by však byla tak velká, že sám do toho jít nemůžu. Navíc budova je ve stavu, kdy do ní nemůžete nastěhovat nikoho…“
Realitní kancelář zaznamenala od loňského podzimu zatím jen neurčitý zájem. Žádná konkrétní nabídka se ke starostce Haně Příleské dosud nedostala. Nabízí se proto otázka, jestli je prodej správnou volbou.
„Pokud by někdo chtěl mít nové kanceláře, může si je tam vybudovat. Každý zájemce ale musí být připraven na to, že jde o historickou budovu, do jejíž úpravy budou hovořit památkáři. Především pokud jde o vnější vzhled. Uvnitř asi problémy se stavebními pracemi nebudou. Poptávka ale stále chybí,“ podotkl Klauda, podle kterého by návrat ubytovny městu prospěl.
I když Ostroh nepatří mezi turisty vyhledávaná místa, ubytovací kapacity mu chybí. Možnosti k přenocování jsou ve městě velmi omezené, menší počet lůžek (apartmány s kapacitou devíti lůžek a čtyři přistýlky) nabízí jen centrála mikroregionu Ostrožsko. Nocleh je však na úrovni, centrála sídlí přímo v zámeckém areálu.
„Návštěvníci, kteří k nám přijedou třeba lodí po Baťově kanálu, u nás najdou dobré jídlo a občerstvení, ale ubytování už ne,“ posteskl si Klauda. „Nebo sportovci - mají několik výborných možností k tréninku, ale pozvat je na delší soustředění nikdo nemůže. Ubytování s kapacitou alespoň třiceti nebo čtyřiceti lůžek bychom měli mít.“

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace