„Přijeďte! V lese se prochází černoch“

„Přijeďte! V lese se prochází černoch“
Foto: Ilustrační foto
Uherskobrodsko Zprávy 04 / 09 / 2018

Afričtí migranti se chovají doslova jako zvířata. Z Česka k nám proudí stále víc ilegálních migrantů, zlobí se bavorský ministr. Česko dá na migranty 25 milionů Bosně, komise zaplatí 155 tisíc za vyloděného uprchlíka. Uprchlíci to dál zkoušejí: Přes hranice se propašovali sovětskou „Andulou“. Je zapotřebí v Česku vytvořit takové podmínky, aby se sem migranti báli. To jsou jen namátkou vybrané titulky českých papírových nebo internetových novin. Řada z nich vzbuzuje představu, že Česko má s migranty akutní problém. A ve skutečnosti není jen tranzitní zemí, ale místem, které se pro nezvané hosty stává novým domovem.
„Lidé jsou tak ovlivněni, že to až není možné,“ říká Petr Jaroš, mluvčí krajské policie ve Zlíně. Právě na policii volají lidé často s tím, že se v jejich okolí pohybují podezřelí lidé tmavé pleti. „Třeba ve středu 23. srpna zavolala jedna paní z Uherskobrodska, že potkala na lesní cestě černocha,“ vrací se Jaroš k poslednímu z „velkých případů“. „Ve skutečnosti samozřejmě nešlo o žádného migranta, ale o muže z jedné africké země, který čeká na azyl v Německu a vlastní platné povolení k pohybu v zemích Unie. Jenomže na sociálních sítích měla tato zpráva zcela jinou podobu. Někdo přidal k fotografii policisty, který muže kontroloval, poznámku, že „to ještě nic není“. Že další černoši jsou na Brodsku. A někteří si měli na jisté benzince plnit tašky potravinami, samozřejmě bez placení. I to nebyla pravda…,“ dodal policejní mluvčí.
Na policii se kvůli migrantům obrátil také brodský starosta Patrik Kunčar. „Vzhledem k tomu, že na FB kolovaly různé informace a fotografie, se na mě následně obrátilo několik lidí s dotazem, co je na tom pravdy. Kontaktoval jsem proto Policii ČR a bylo mi oficiálně sděleno, že před několika dny byl kontrolován pouze JEDEN migrant z centrální Afriky, který zde ale byl legálně,“ uvedl na svém facebookovém profilu starosta Kunčar.
I když jsou telefonáty na policejní služebnu nebo tísňovou linku často poněkud „přitažené za vlasy“, policie se jimi kvůli jejich evidenci zabývat musí. „Někdy jsou ale občané až velmi všímaví,“ poznamenal k tomu mluvčí Petr Jaroš.

TOPlist