Přiláká turisty do Jankovic vážka a mokřady?

Přiláká turisty do Jankovic vážka a mokřady?
Foto: ilustr., web
Jankovice Zprávy 09 / 04 / 2015

I když jsou Jankovice malebnou obcí v údolí Chřibů, turisté je většinou míjejí velkým obloukem. A to chtějí zastupitelé změnit. Zvýšit turistickou atraktivitu obce má i vybudování soustavy mokřadů a tůní v evropsky významné lokalitě Natura 2000.
„Vždyť obec je prošpikována turistickými trasami a má výhodnou polohu. Už proto máme v hlavě několik nápadů jak zvýšit její atraktivitu,“ prozradil jankovický starosta Jakub Hrubý.
V Jankovicích nejdříve obnoví stromořadí podél cest, které jsou turistickými trasami, a připraví projekt na vybudování menších mokřadů a tůněk v evropsky významné lokalitě Natura 2000. „Jde o lokalitu naproti kapličky svatého Antonína, evropsky chráněná je kvůli výskytu vodních bezobratlých živočichů, hlavně pak páskovce velkého, což je vážka, jejíž stabilní populace je široko daleko pouze v Jankovicích,“ vysvětlil Hrubý. V chráněném území je jedna zemědělská parcela, kterou hodlá obec získat do pronájmu a s pomocí evropských dotací ji proměnit v mokřady a tůně. „Každé jaro je zde spousta obojživelníků, byl by to určitě zajímavý biotop a zároveň lákadlo pro turisty,“ je přesvědčený starosta, kterého mrzí, že turistů zatím do obce zavítá minimálně.
Jankovice jsou přitom členem sdružení Chřiby, které postavilo rozhlednu na Brdu. Pro výšlapy na ni je obec ideálním výchozím bodem, jenže většina lidí raději přijede autem na Bunč a pak teprve vyrazí na vrchol ležící ve výšce 587 metrů nad mořem. „Je to škoda, od nás je to na Bunč kousek, spousta místních tam chodí běžně na procházky. Ale je pravda, že zatím chybí dostatečná turistická infrastruktura jako posezení nebo informační tabule. A třeba nevýhodou nejkratší trasy na Bunč je, že posledních 400 metrů se jde po silnici. I to je zapotřebí řešit,“ uvědomuje si starosta.

TOPlist