Přístaviště Slovácko vyhrálo bitvu, válka s ekology ale ještě nekončí. Padne žaloba!

Přístaviště Slovácko vyhrálo bitvu, válka s ekology ale ještě nekončí. Padne žaloba!
Foto: Přístaviště Slovácko, vizualizace
Uherské Hradiště Zprávy 06 / 05 / 2025

Přístaviště Slovácko ve Starém Městě stále nemá vyhráno. I když ekologičtí aktivisté vyhořeli s připomínkami povolení k zásahu do území s chráněnými živočichy, zbraně ještě nesloží. Děti Země totiž plánují správní žalobu, která zahájení výstavby luxusního přístaviště na řece Moravě opět pozdrží.

„Ekologičtí aktivisté s připomínkami neuspěli. Když půjde vše podle plánu, Ředitelství vodních cest ještě letos získá stavební povolení a na konci roku může začít stavět. Z nového přístaviště se projedeme v létě 2027,“ zvěstoval horkou novinku na sociální síti Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště. „Musíme chránit přírodu, je to naše bohatství. Ale není možné rezignovat na stavbu veškeré důležité a prospěšné infrastruktury kvůli ekologickým organizacím se čtyřmi členy, kteří blokují projekty s dopadem na desetitisíce lidí,“ zdůraznil Blaha.

Jenže realita není úplně tak růžová.

Ministerstvo životního prostředí sice potvrdilo verdikt Zlínského kraje a posvětilo výjimku k zásahu do území s chráněnými živočichy, proti kterému se ekologický spolek Děti Země odvolal, jenže jednou vyhranou bitvou „válka“ nekončí. „Ekologickým aktivistům běží šedesátidenní lhůta na odvolání se k soudu, která vyprší někdy koncem května. S největší pravděpodobností možnosti využijí, čímž se termín realizace opět posune. Ale to neznamená, že sedíme se založenýma rukama, projektujeme a pokračujeme v přípravách,“ reagoval Martin Zábranský, starosta Starého Města, na jehož katastru má přístaviště vyrůst. „I ekologové to však už nemají tak jednoduché, stále častěji čelí žalobám investorů za ušlý zisk. S každou podanou žalobou tak musí počítat s možnými právními důsledky a sankcemi,“ dodal Zábranský.

Děti Země ale zbraně nesloží, proti rozhodnutí Ministerstva životního prostředí podají správní žalobu, jak DOBRÉMU DNI potvrdil Miroslav Patrik, předseda ekologického spolku. „Obdobné žaloby jsme již zaslali proti rozšíření přístavu ve Veselí nad Moravou i proti plánu postavit přístav v Hodoníně,“ potvrdil Patrik s tím, že jej verdikt ministerstva nepřekvapil. „Stále se však domníváme, že dotovat státním rozpočtem výstavbu přístavu Slovácko pro soukromou rekreaci několika desítek lidí na jejich lodích není veřejný zájem. Existuje zde navíc střet zájmů, neboť Zlínský kraj je společně s Jihomoravským krajem součástí společnosti Baťův kanál, která jeho provoz z části dotuje. Krajské úřady tak o něm neměly rozhodovat,“ je přesvědčený Patrik.

Přístaviště Slovácko má vyrůst za železničním mostem na pravém břehu Moravy, z řeky lodě vplují úzkým kanálem do laguny, kde zakotví až padesát menších plavidel. Na vjezdu se počítá s protipovodňovými vraty. Součástí projektu za zhruba 200 milionů korun je rovněž servisní centrum umožňující čerpání pohonných hmot, doplňování vody a odevzdávání odpadů. Provozní budova nabídne hygienické zázemí, vyroste i parkoviště pro více než třicet vozidel. „V rozpočtu navíc počítáme s investicí do malého amfiteátru, promenády na břehu řeky Moravy, dětského hřiště, mobiliáře a zeleně,“ doplnil Zábranský s tím, že město pro projekt ještě poskytne potřebné pozemky.

Kdy se stavba rozjede, je vzhledem avizované správní žalobě věštěním z křišťálové koule.

Tagy článku

TOPlist