Prodejci drog dostali trojku z chování, tím to ale nekončí
Foto: ilustr. web
Osm žáků zapletených do marihuanové kauzy, která zasáhla Základní školu ve Starém Městě, vyfasovalo nejtvrdší kázeňský trest - trojku z chování! Ale to není zdaleka všechno, společně s rodiči už skončili v rukou oddělení sociálněprávní ochrany dětí, nezletilé čeká soud pro mládež a mladistvé možná i vězení…
Výsledky vyšetřování jsem oficiálně ještě neobdržel, mám k dispozici jen tiskovou zprávu policie. Zřizovatele jsem o událostech informoval, reagoval Josef Jurnykl, ředitel školy, na sérii dotazů DOBRÉHO DNE. V internetové žákovské knížce, jejímž prostřednictvím informoval rodiče, byl o něco sdílnější. Policie případ prošetřila a žáci, kterým bylo prokázáno držení marihuany ve škole, dostali nejvyšší kázeňská opatření. I přesto, že jsme věděli, že vytočením čísla 158 se vystavujeme riziku medializace případu, rozhodli jsme se chránit devadesát devět procent žáků, kteří návykové látky nezneužívají, napsal rodičům ředitel, který si podle radnice zaslouží obdiv za odvahu. Klobouk dolů před ním, že zavolal kriminálku, prohlásil Josef Bazala, starosta Starého Města, které je zřizovatelem školy. Uvědomujeme si, že jde o vážnou věc, ale škola má svázané ruce. Zodpovědnost mají především rodiče, ředitel ihned informoval radní, zastupitele i školskou radu. Jediným pozitivem je, že nejde o děti ze Starého Města, podotkl Bazala.
Kriminalisty zalarmovala škola koncem ledna, kdy ji jeden z rodičů upozornil, že žáci po cestě domů z vyučování kouřili v ulici Sportovní marihuanu. U dvou žáků jsme za přítomnosti žáků zajistili části rostlin. Jelikož se ukázalo, že do případu jsou zapojeni i pachatelé, kteří jsou už trestně odpovědní, neprodleně jsme kontaktovali policii, pokračoval ředitel v internetové žákovské knížce. Policie výslechy a dokazováním prokázala, že tři mladiství a pět nezletilých (žáci sedmé až deváté třídy) rozdávali a prodávali marihuanu vrstevníkům nejen v blízkosti, ale i uvnitř školy.
Osm hříšníků teď čekají krušné dny. Už dnes jsou v péči uherskohradišťského OSPODu. Stejně jako v jiných případech jsme kontaktovali rodiče, postupně zahajujeme sociální práci s rodinou a dítětem, probíhají výchovné pohovory. OSPOD vystupuje v roli koordinátora případu, úzce spolupracujeme s dalšími odborníky. Kurátor pro děti a mládež také doprovází dítě celým trestním řízením, prohlásil Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice, která se s podobným případem dlouho nesetkala. Drogovou problematiku v takovém rozsahu OSPOD řeší spíše ojediněle. Častější jsou individuální případy zneužívání drog nebo jiných návykových látek, včetně alkoholu ze strany dětí a mladistvých, případně rodičů, kdy může být ohrožena výchova či vývoj dětí, potvrdil Pášma.
Mladistvým hrozí až 2,5 roku za mřížemi, nezletilé pak čeká soud pro mládež, který učiní potřebná opatření k jejich nápravě.