Projekt měl chybu. Netěsnící nádrž zůstává bez vody a nová se už vrátit nemusí

Projekt měl chybu. Netěsnící nádrž zůstává bez vody a nová se už vrátit nemusí
Foto: ara  /  Bez komentáře...
Ostrožská Lhota Zprávy 16 / 04 / 2015

Zajistí vzdouvání a akumulaci povrchových vod. Zachytí splaveniny při povodňových průtocích.
Zadrží dešťovou vodu před vypuštěním do kanalizace, takže ochrání systém před zahlcením srážkovou vodou z přívalových dešťů. Je vodním biotopem, kde je možné vysazovat ryby. A v zimě může sloužit jako přírodní kluziště. To všechno dokáže splnit nádrž v trati Veselské Padělky. Má to ale háček. Nové vodní dílo na okraji Ostrožské Lhoty je od loňska bez vody a naděje na změnu zatím není velká. Důvody jsou dva a je těžké určit, který z nich je závažnější.
Předně, rybáři museli loni rybník vylovit a vypustit kvůli únikům vody, která si razila cestu do blízkého potoka Okluky. I když oprava má skončit do posledního dubna, zdroj vody je natolik slabý, že nádrž pro celkem 4 403 metrů krychlových nedokáže zatopit. A dodat vodu odjinud, to je vzhledem k parametrům vodního díla nemožné.
Štěstím v neštěstí je fakt, že stavba nádrže nakonec nestála Ostrožskou Lhotu ani korunu. I když původně usilovala o evropskou dotaci, z obecního rozpočtu se nakonec platila jen projektová dokumentace. Nositelem projektu se totiž překvapivě stal Pozemkový úřad v Uherském Hradišti, který stavbu vybudoval ze státních prostředků a na konci roku 2011 ji v rámci pozemkových úprav předal Lhotě darem.
Jenomže náklady na letošní opravu za přibližně 200 tisíc korun, ty už bude muset uhradit obec. Podle starosty Antonína Jelénka je to schůdnější, než se pustit do pravděpodobně zdlouhavého soudního sporu s projektantem. „Únik vody nebyl problémem prováděcí firmy, ale nejspíš projektanta. I když má za sebou desítky let praxe a velkých zkušeností, v projektu podle všeho chyboval. Je to ale starší člověk a my jsme s ním nechtěli jít do soudního sporu,“ vysvětluje starosta Jelének. „Zastupitelé proto schválili opravu, která spočívá v novém těsnění, které dokáže zamezit případnému dalšímu odtékání vody.“
Podle soukromého názoru starosty Jelénka projektant nejspíš podcenil podloží. „Hráz byla dobrá, ale voda někde v ploše rybníka pod ní protékala, měnila směr a následně mířila do Okluky,“ poznamenal.
Důvodem k investici je také obecní snaha udržet v bezvadném stavu místo, které dokáže zamezit odtékání povrchové vody bez dalšího užitku. Jenomže situace se v posledních letech dramaticky změnila a vody stékající žlebem z kopce svatého Antonína je stále méně. „Povrchové vody u nás už vykazují záporné znaménko. Začíná jí být nedostatek,“ uvědomuje si starosta Antonín Jelének. „Přitom před zhruba deseti lety jsme museli u jedné nemovitosti stojící poblíž žlebu opřít panel, aby voda soukromému majiteli nebrala jeho pozemek a stékala přímo do Okluky. Dnes už tato situace neplatí. I tak nám ale oprava stojí za to. Žádné jiné místo, kde můžeme zachytit nedostatkovou vodu, už v obci není.“
Prázdná nádrž nyní nahrává všem, kteří se na její vybudování dívali už dřív skepticky. „Pozemkový úřad postavil rybník tam, kde nemá žádné opodstatnění. Už na začátku bylo jasné, že voda tady nebude,“ tvrdí jeden z rybářů, který se představil jako Miroslav. „I když obec nakonec nic neplatila, ukazuje to na plýtvání penězi tam, kde se budovat nic nemuselo.“
V Ostrožské Lhotě navíc mají ještě jednu státem placenou stavbu, která je na mušce. Jde o 2,9 kilometru dlouhou asfaltovou silnici za 30 milionů korun, která začíná poblíž kostela, vede do polí a končí u cesty do Lhoty na kopci pod kaplí svatého Antonína. Zatímco zemědělci jezdí do pole po kvalitním asfaltu, řidiči jedoucí od Blatnice se musí vyhýbat výtlukům. Na některých místech už zdevastovaná cesta však není majetkem obce, takže oprava bude muset počkat. Cesta přezdívaná „odnikud nikam“ je sjízdná od konce roku 2013.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist