Proměna ulice vyvolala petici, lidé kritizují „hrbolaté“ chodníky a málo zeleně
Foto: ilustrační foto / Petici podepsali majitelé 20 nemovitostí, kritizují vybudované chodníky i málo zeleně.
Obyvatelé ulice Sochorcova ve Starém Městě sepsali petici, ve které poukazují na nedostatky provedené rekonstrukce, především nerovné chodníky. Kritice podrobili i proměnu ulice, ze které prakticky zmizela zeleň. Jenže s „křížkem po funuse“, podle radnice navíc nechyběli u zrodu projektové dokumentace. Vzniklé nedostatky stavaři brzy odstraní.
„Stavba je sice ukončená, ale není zkolaudovaná. Oficiálně jsme dílo ještě nepřevzali, má totiž určité vady a nedostatky, které firma odstraní. Ale to se při takových investicích běžně stává, nejde o nic výjimečného,“ reagoval Martin Zábranský, starosta Starého Města.
Ulice Sochorcova a Spojovací už potřebovaly rekonstrukci jako sůl, její stav neodpovídal 21. století. Po výměně hlavního vodovodního řadu v režii Slováckých vodáren a kanalizací převzala štafetu stavební firma, která si posvítila na komunikace, chodníky, veřejné osvětlení a rozvody metropolitní sítě. „Už když jsme s lidmi projednávali rekonstrukci, ještě před tvorbou projektové dokumentace, těžko nacházeli společnou řeč ohledně zeleně a parkování. Drtivá většina ale chtěla parkovací místa, takže jsme nově podél fasády rodinných domů udělali parkovací pruh, který jen na dvou místech přerušila požadovaná předzahrádka,“ připomněl Zábranský s tím, že ulice Sochorcova je nově jednosměrná.
I když rekonstrukce nabrala mírný časový skluz, s peticí lidé vyrukovali až po dokončení stavby. Ze židle je zvedlo vydláždění chodníku. „Kritizují, že není rovný jako pravítko, ale to není ani dost dobře možné. Chodník respektuje nájezdy do rodinných domů, vrat, garáží, které mají různé výškové hrany. Rozdíl je místy až deset centimetrů, chodník se tak někde zvedá, jinde klesá. Vše je však v souladu s projektovou dokumentací a stavebním povolením,“ zdůraznil starosta, který potvrdil, že sklon chodníků v místě nájezdů do garáží je u některých rodinných domů sice větší než 2 procenta, ale nepřevyšuje normou povolených sedmnáct procent.
Petici podepsali obyvatelé 20 nemovitostí, radnice jim v zákonem dané lhůtě odpoví. „Je pravda, že některé chodníky opravdu neodpovídají požadované kvalitě, firma se proto na místo vrátí a postará se o jejich předláždění. Dřív nedojde k převzetí stavby a kolaudaci,“ prohlásil Zábranský, podle kterého lidé řeší i problémy s parkováním. „Stává se, že kdo má dvě tři auta, zaparkuje sousedovi před dům a je oheň na střeše. I když jsme počet parkovacích míst zvedli oproti původnímu stavu o 40 procent, nejde o rezidentní stání, tudíž je třeba nutná dávka sousedské tolerance. Věřím, že se lidé domluví stejně jako před rekonstrukcí,“ apeluje Zábranský.
Investice vysála z rozpočtu města 14 milionů korun, radnice však zpětně požádá o dotaci na vsakovací dlažbu.