Proměna veselského zámku na spadnutí

Proměna veselského zámku na spadnutí
Foto: zde  /  Hraběnka se vrátila - Alespoň krátce se do Veselí přijela podívat dnes 81letá hraběnka Maria Anna Ludwigsdorff. Poslední dosud žijící členka rodu Chorinských, která na zámku bydlela, se velmi zajímala o navrácení života do jejího rodiště, které se promění v luxusní hotel obklopený zelení.
Veselí nad Moravou Zprávy 15 / 10 / 2008

Luxusní hotel se zamlouvá i poslední žijící hraběnce z rodu Chorinských, která na zámku žila

Veselský zámek se chystá na zásadní proměnu v pětihvězdičkový hotel a tentokrát se již přitom nemluví o žádných mlhavých termínech, ale o skutečných datech. Studii i maketu si proto v pátek v obřadní síni veselské radnice se zájmem prohlédli nejen veselští zástupitelé, ale také poslední žijící šlechtična, která na zámku bydlela, Maria Anna Ludwigsdorff z hraběcího rodu Chorinských. Hraběnka přiznala, že je myšlenkou obnovy zámku upřímně nadšena.
„Veselí mám stále pevně vryto ve své paměti. Na všechno se stále dobře pamatuji, i když je pravda, že se tady od té doby strašně moc změnilo. Snad jen to vlakové nádraží zůstalo takové malé jako kdysi. Přiznávám, že jsem moc ráda, že zámek opět ožívá, a co mne taky potěšilo, je to, že se na něm našly významné archeologické objevy,“ přiznala hraběnka, která ačkoliv žije již 63 let ve Vídni a podle svých slov již roky nemluvila s žádným krajanem, stále velmi dobře hovoří česky.
Zástupci společnosti Wessels (název vychází z původního názvu města Wessely - pozn. red.), která zámek vlastní, informovali hraběnku a zástupce radnice o krocích, které nyní plánují.
„Nyní finalizujeme architektonickou studii, což by mělo skončit v únoru či březnu příštího roku, a hned poté by se mělo začít. Dokonce je již naplánován i přesný termín otevření hotelu, a to šestý prosinec 2012,“ dodala s úsměvem Eva Hamašová-Prvá ze společnosti Wessels, která vysvětlila, že datum je dáno tím, že její manžel, jako hlavní podílník společnosti, chce v tento den oslavit své padesátiny otevřením hotelu.
Wessels se přitom nechce omezit jen na samotný objekt zámku. „Naším záměrem je dostavět oranženiéru, využívanou v současné době jako zahradnictví, do původní podoby, tedy přistavět dnes již chybějící budovy. Poté bude tento komplex sloužit pro volnočasové aktivity návštěvníků hotelu a samozřejmě také i pro Veselany,“ doplnila Prvá.
Zajímavostí je, že majitelé zámku chtějí nedávno objevené archeologické nálezy na nádvoří zámku ponechat zpřístupněné návštěvníkům pod prosklenou podlahou. Vycházeli přitom z vyjádření archeologů, kteří byli stavem zachování doslova nadšeni.
„Archeologický výzkum v prostoru veselského zámku je zcela unikátní a nemá v současnosti na území České republiky obdoby. Je významným z pohledu zakládání hradů ve 13. století. V případě zámku ve Veselí se jedná o původní, částečně dřevozemní hrad z poloviny 13. století, přičemž množství dochovaných dřevěných prvků je velmi bohaté a pro stavby tohoto typu doposud zcela neznámé,“ uvedl David Merta ze společnosti Archaia Brno.
Nákladnou, přibližně třísetmilionovou, rekonstrukcí vznikne ve Veselí také několik desítek nových pracovních míst. Ta však nejsou z pohledu radnice ani zdaleka tím nejdůležitějším aspektem. „Zámek je pro Veselí symptomatickým prvkem, protože platí, že když se vysloví Veselí, každý si hned vybaví zámek. Město se proto vždy snažilo o to, aby zámek žil a nechátral, což se nám ovšem v samostatné městské režii nezdařilo. Záměr vytvořit z něj luxusní hotel proto vítáme a podporujeme,“ vysvětlil starosta Veselí Jaroslav Hanák. 

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace