Promění se Veselí ve špinavé město?

Promění se Veselí ve špinavé město?
Veselí nad Moravou Zprávy 26 / 04 / 2009

Veselská radnice hledá úsporná řešení, ušetřit chce na údržbě města

Velké obavy panují mezi zaměstnanci Služeb města Veselí nad Moravou. Z místní radnice k nim totiž prosákly zprávy, že radní chtějí do konce letošního roku uspořit na jejich rozpočtu přibližně půldruhého milionu korun. Téměř polovina zmíněné částky má jít přitom ze mzdových prostředků. Zaměstnanci služeb tak začínají mít obavy o svou existenci.
Velmi rušno bylo v pátek dopoledne před obřadní síní veselské radnice. Po zaměstnaneckém školení se totiž před ní sešli pracovníci Služeb města Veselí nad Moravou, kteří požadovali po starostovi, aby jim vysvětlil, jakým způsobem chce radnice provádět úsporné kroky ve vztahu k jejich organizaci. Zaměstnanci totiž mají obavy z výrazného krácení svých prémií, které by jejich rodiny uvedlo do finanční nejistoty.
„Situace v ekonomice je skutečně vážná a za první čtvrtletí letošního roku signalizujeme propad v příjmech o tři a půl milionu korun. Když to vynásobíme čtyřmi, vychází nám, že celoroční propad by činil čtrnáct milionů korun. Musíme proto zvážit všechna úsporná řešení, mezi která patří i snížení rozpočtu u Služeb města přibližně o jeden a půl milionu korun, přičemž sedm set třicet pět tisíc by se mělo uspořit z mezd. Detaily je ovšem ještě nutné dopracovat,“ vysvětlil novinářům starosta Veselí nad Moravou Jaroslav Hanák.
A právě mzdová položka vyděsila nejen zaměstnance, ale i dosavadního ředitele Viléma Jančíka. „Propustit už není koho, nikdo ve firmě není zbytečný a každého potřebujeme. Když jsem přišel do Služeb města před dvěma lety, pracovalo zde 55 lidí, teď je tady 42 zaměstnanců, přičemž jedna paní je ve výpovědní lhůtě, takže v podstatě už jen 41. Navíc děláme činnosti, které jsme předtím nedělali, jako je například provozování sběrného dvora. Je logické, že stihnout to znamená plné nasazení všech. Jestliže bych měl potom lidem, kteří mají patnáct tisíc hrubého, sebrat tři tisíce na prémiích, tak tu práci nikdo dělat nebude! Na tom se já odmítám podílet!“ tvrdí rezolutně Jančík.
Zaměstnance trápí především to, že jim o připravovaných úsporách nikdo oficiálně neřekl. „Víme to jen ze šeptandy, nic konkrétního nám neřekl na společné schůzce ani starosta. Mluvil jen o krizi a že je potřeba hledat úspory. Zajímalo by mne, jestli radnice propustí i nějaké úředníky, a ne jen nás dělníky,“ zlobí se Jaroslav Kesler, který pracuje v podniku již šestnáct let.
Starosta Veselí nechce v tomto směru vynášet unáhlené závěry. „Je potřeba počkat na výsledky zastupitelstva. Zatím je z průběhu šetření zřejmé, že na mzdových prostředcích u pracovníků Služeb města Veselí schází sedm set třicet pět tisíc na mzdy. Nevylučuji ani zásah do mezd úředníků, ale to musí rozhodnout zastupitelstvo,“ tvrdí Hanák.

TOPlist