Proměny náměstí vzbuzují rozpaky
Foto: iDobryDen.cz
Obyvatelé Uherského Hradiště se bouří proti navrhované proměně Masarykova náměstí. Zveřejněná studie spustila lavinu rozhořčených reakcí. Trnem v oku je lidem hlavně pódium před kostelem sv. Františka Xaverského a občerstvovací stánky, ale proti srsti jim je i snížení počtu parkovacích míst. Jejich připomínky v koši nekončí, radnice počítá v rámci možností s jejich zapracováním do definitivní podoby projektu rekonstrukce.
Tribuna před kostelem se nám vůbec nelíbí, z estetického i praktického hlediska. Ruší krásný pohled na dominantu náměstí a hlasitá hudba z reproduktorů už dnes ruší bohoslužbu, a to je pódium před farou, píší v dopise městskému architektovi manželé Zemánkovi. Úpravu náměstí vítám, ale vadí mi stánek při ústí Nádražní ulice a další podobný před poštou. Vždyť jsou přímo v diagonální, nejfrekventovanější cestě přes náměstí. Opravdu nechápu, proč architekti takovou lahůdku občanům připravují, ptá se třeba Jan Hubáček.
A kritických hlasů je nespočet, o čemž ostatně svědčí hromada dopisů v poště městského úřadu. Připomínky lidí už zčásti padly na úrodnou půdu, neboť z ideové studie architektonicko-urbanistického řešení třeba vypadly kritizované stánky. Jejich umístění, velikost a architektonické řešení se během projednávání ukázalo jako sporné, tudíž na náměstí nebudou, potvrdil Aleš Holý, vedoucí odboru architektury, plánování a rozvoje uherskohradišťské radnice. Hlavně stánek u Nádražní ulice opravdu překáží diagonálnímu průchodu a navíc ruší reprezentační prostor před kostelem a vstupem do jezuitské koleje, kterou čeká rekonstrukce na kulturní využití. Jakmile se Nádražní stane pěší zónou, zahrádka se přemístí k cukrárně, doplnil městský architekt.
Stěhování pódia se však prozatím odkládá, zůstává i nadále před chrámem sv. Františka Xaverského. Město totiž nepočítá s jeho trvalou instalací. Konstrukce nadstřešení pódia, sloupy, táhla a plachta, eventuální boční i zadní krytí vyroste jen u příležitosti
hudebních produkcí, podotýká Holý. Trvale se před kostelem podle něj usadí jen asi metr vysoký kamenný piedestal, který společně s bočními kamennými lavicemi vytvoří významné rozhraní. Náměstí prostorově rozdělí na reprezentativní prostor před kostelem - místo klidové, spirituální a meditativní, a plochu před pódiem - hlediště pro rušné a společenské akce, objasnil plány Holý. Nové umístění pódia navíc podle radních umožní během kulturních akcí vnímat překrásnou kulisu a siluetu jezuitského souboru s kostelními věžemi.
Město se podle zaručených zpráv zabývá i myšlenkou zapouštěcího pódia. Jak moc je reálné? Hydraulicky výsuvné celé velké pódium je otázkou finančních prostředků. Osobně však o smysluplnosti nákladného řešení spíše pochybuji, odpovídá Holý.
Lidé poukazují i na příliš moderní mobiliář, který do historické části města nezapadá. A opět se asi dočkají odezvy. O připomínkách víme, projekt jim přizpůsobíme. Lavičky budou oproti Havlíčkově ulici vyšší a vesměs už s opěradly, počítáme i s praktičtějšími koši a dalšími změnami. Historický mobiliář se nedochoval a ani jej ve městě moc nebylo, proto se k němu nelze jakkoliv vracet, vysvětlil městský architekt. O snížení počtu parkovacích míst na náměstí z osmdesáti na čtyřicet a jeho uzavření je však už asi rozhodnuto. Dopravní koncepce, která má několik objektivních důvodů, zatraktivní historické jádro města a úbytek parkovacích míst navíc dokážeme kompenzovat, říká Holý.
Každopádně občané města ještě mají šanci něco změnit, projekt zatím zdaleka není definitivní. Určitě se nejedná o žádné dogma, ale záměr, který se stále dotváří a cizeluje, přikyvuje i Aleš Holý, městský architekt.