„Propad v Rusku může nastat, ale máme ho kde kompenzovat“

„Propad v Rusku může nastat, ale máme ho kde kompenzovat“
Foto: sal  /  Generální ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík v debatě s prezidentem Milošem Zemanem.
Uherský Brod Zprávy 21 / 01 / 2015

Kdo by nechtěl pracovat ve firmě, která patří k tahounům v oboru a jejíž ekonomické zázemí dokáže dlouhodobě zajistit pravidelný měsíční příjem. V České zbrojovce Uherský Brod dnes pracuje 1 745 lidí, což ji řadí na přední místa mezi zaměstnavateli ve Zlínském kraji. Podobně jako v otrokovickém Continentalu jsou mezi nimi i pracovníci na smlouvu s agenturou. Proč?
Na otázky DOBRÉHO DNE odpovídá Lubomír Kovařík, generální ředitel zbrojovky.

Kolik zaměstnanců ve zbrojovce pracuje na smlouvu s agenturou a proč? Je pravda, že plánujete úpravu pracovní doby?
Aktuální počet zaměstnanců včetně agenturních je 1 745, na začátku roku 2014 jsme jich měli 1 659. Na letošní rok plánujeme mít celkem 1 750 zaměstnanců. Jistě, může nastat, tak jako ostatně každý rok, situace, kdy budeme na úkor méně kvalifikovaných pracovníků naopak potřebovat přijmout vysoce kvalifikovanou pracovní sílu. Třeba programátory CNC, výzkumné pracovníky, průmyslové inženýry nebo další specialisty. Jenomže to je přirozený proces, nikoli plánované propouštění. Žádnou úpravu pracovní doby neplánujeme.

Kolik přesně je tedy agenturních pracovníků?
V současnosti je to zhruba 170 zaměstnanců, tedy necelých 10 procent ze všech zaměstnanců. Každé čtvrtletí pak převádíme nejlepší agenturní zaměstnance do kmenového stavu. Takto pracuje s lidmi i většina zahraničních firem.

Dodavatelské firmy si údajně stěžují, že se ze strany České zbrojovky zpožďuje fakturace za výrobní materiál. Je to pravda? Pokud ano, proč se tak děje?
Nemám žádné informace o tom, že by naše společnost zpožďovala platby za výrobní materiál.

Jak dopadly loňské podzimní veletrhy Arms and Hunting a Interpolitex v Moskvě? Obnovili jste v Rusku kontrakty na další období nebo se k tomu chystáte?
Česká zbrojovka dodává do Ruska zbraně pro civilní a lovecké zákazníky a dále komponenty pro leteckou techniku, zejména reduktory a skříně pohonů pro letadla L 410. Vztah Evropské unie a Ruska je v současné době opravdu velmi napjatý. Sankce na Rusko byly uvaleny na smlouvy uzavřené po datu 1. srpna 2014. Toto opatření vnímáme jako riziko pro naše tržby z exportu do této země. V současné době máme uzavřeny dlouhodobé kontrakty, zatím se nás tedy embargo zásadně nedotklo. Bude-li však trvat déle než rok, tyto sankce se nás již dotknou v řádu stamiliónů korun. Předpokládáme, že půjde o přibližně 150 milionů korun ve zbraních a 100 milionů korun v oblasti dodávek leteckých komponent. Jde o významný, ale ne zásadní propad, který budeme kompenzovat naší aktivitou v jiných, jak ve stávajících, tak nových teritoriích.

Jak se vyvíjí obchod s arabským světem? A jak dopadly dodávky pistolí do Egypta, které byly loni kvůli napjaté situaci v zemi zmrazeny?
V užším pojetí jsou jako arabský svět chápány země Perského zálivu (GCC), které jsou nesmírně dynamicky se rozvíjejícím regionem a s tím souvisejícími investicemi do státních struktur včetně obranných a bezpečnostních. V širším slova smyslu se jedná o celý Blízký východ a sever Afriky. Celá řada z těchto zemí je ekonomicky slabá a rozvoj bezpečnostních a obranných struktur je nárazový v závislosti na politické a bezpečnostní situaci v regionu a okolí dané země. Mnohdy jsou pak tyto země dotovány jednorázově ze zemí GCC k posílení bezpečnosti a stability v širším regionu, zejména v souvislosti s hrozbou Islámského státu, kde celá Evropská unie jednoznačně podporuje boj proti tomuto nebezpečí. Pro Českou zbrojovku jsou země GCC jedním z důležitých cílů pro umístění našich produktů. Jsou to země, kde zákazníci žádají nejvyšší kvalitu a nejmodernější systémy a jsou ochotni za ně zaplatit. Na druhé straně je nutno připustit, že není jednoduché do těchto zemí proniknout a prosadit se. Proto věnujeme tomuto regionu mimořádnou pozornost a postupně se nám daří do něj pronikat. Je třeba zdůraznit, že veškeré vývozy zbraní z naší společnosti podléhají náročnému schvalovacímu procesu Licenční správy Ministerstva průmyslu a obchodu, který je v souladu s pravidly společné bezpečnostní politiky Evropské unie a který zamezuje exportu zbraní do rizikových teritorií. Egypt je tradičním partnerem České zbrojovky a naše produkty jsou tam mimořádně populární. Je pravda, že Egypt prošel obdobím politických nejistot ovlivněných tzv. arabským jarem, ale situace se v zemi stabilizovala a země se zařadila opět mezi důvěryhodné partnery s dalším potenciálem rozvoje spolupráce.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist