Provoz je stále dražší, obec investuje do nového rozhlasu

Provoz je stále dražší, obec investuje do nového rozhlasu
Foto: ilustrační foto  /  Dělníci se ještě v únoru pustí do výměny stávajícího obecního rozhlasu.
Bílovice Zprávy 29 / 01 / 2023

I když Bílovice mají bezdrátový obecní rozhlas, po čtrnácti letech je stále častěji vidět i slyšet, že se blíží k hranici životnosti. Jeho provoz a údržba ukrajuje z rozpočtu stále větší díl, někde navíc ani není pořádně slyšet. Obec tak investuje do nového bezdrátového rozhlasu, který v rámci protipovodňových opatření napojí na Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje.

„Často už v rozhlasových hnízdech měníme baterie, které nejsou vůbec levné. Veškeré technické vybavení navíc trpí počasím, do hnízda se občas dostanou i sršni. Mluvené slovo je ještě vcelku srozumitelné, ale hudba už docela chrčí,“ vylíčil největší neduhy obecního rozhlasu Petr Fusek, starosta Bílovic, s tím, že při vybití baterií reproduktory mlčí. „Životnost bezdrátového rozhlasu je zhruba patnáct až sedmnáct let, v obci jej máme od roku 2009, takže jej měníme za pět minut dvanáct. Rozhlas je důležitý, máme totiž dobrovolné hasiče, kteří jsou Jednotkou požární ochrany II,“ připomněl starosta.

Obec proto využila vypsané dotace ministerstva životního prostředí na protipovodňová opatření a už v roce 2021 se postavila do fronty s lokálním varovným systémem - bezdrátovým rozhlasem. Jenže zprvu neuspěla… „Až po roce a čtvrt přišla zpráva, že poskytovatel dotace uvolnil další finance a náš projekt byl ze zásobníku akcí vybraný k dotační podpoře pro následnou realizaci. Aktuálně už máme po výběrovém řízení a od února se pustíme do díla,“ prozradil Fusek.

V Bílovicích naistalují 69 bezdrátových hlásičů se 170 reproduktory, nově se objeví i v lokalitách, kde probíhá výstavba rodinných domů. Velín lokálního varovného systému je v sídle obecního úřadu, je napojený na Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje. „Investice přijde na bezmála 2,4 milionu korun, dotace pokryje sedmdesát procent. Z rozpočtu tak uvolníme něco málo přes sedm set tisíc,“ upřesnil financování starosta.

Tagy článku

TOPlist