Průzkum věznice: Sondy odkryly původní výmalbu, dláždění nádvoří i sladkovodní měkkýše
Foto: ÚZSVM / Stavebně technický a historický průzkum skončil, odkryl spoustu dochovaných autentických prvků, třeba i čistič na boty.
Stavebnětechnický a historický průzkum v areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti skončil, záchrana jedinečné kulturní památky ve správě Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) dopsala další z dílčích kapitol. Získané informace o aktuálním technickém stavu, dochovaných autentických prvcích a stavebním vývoji objektů poslouží jako podklad pro architektonickou soutěž.
Stavebněhistorický průzkum potvrdil předpoklad, že naprostá většina konstrukcí věznice pochází z období výstavby, tedy z let 1896-1897, do kterých jsou datovány i některé dveře k celám, cihlová dlažba, mříže nebo zachovaný kovový čistič obuvi. „Až do roku 1948 se areálu vyhýbaly větší stavební zásahy, teprve v roce 1953 byla vybudována kanalizace a změněna dispozice jednotlivých cel, společenských prostor i venkovního dvora,“ prozradila Michaela Tesařová, mluvčí ÚZSVM. Pozvolné chátrání areálu započalo po zrušení věznice v roce 1960, po kterém rovněž došlo k největším ztrátám mobiliáře v interiéru.
Sondy na fasádě a stěnách se zaměřily na barevné úpravy. Ukázaly, že nejstarší barevná výmalba vězeňských křídel s celami měla pravděpodobně bílý nebo šedomodrý odstín. „Celý areál byl při svém vzniku podle sond opatřen monochromním pískově žlutým nátěrem a jako plnivo pro vápennou omítku posloužil říční písek, což dokládají početné nálezy schránek sladkovodních měkkýšů,“ prozradila Tesařová s tím, že součástí stavebněhistorického průzkumu byl rovněž záchranný archeologický výzkum. Desítky sond odkryly třeba zbytky komunikací z různých období fungování objektu, základy staveb nebo původní dláždění nádvoří.
Druhý průzkum detailně zmapoval základní stavebnětechnický stav nejen hlavní budovy, ale i garáží nebo obvodové zdi. Souběžně pak probíhaly i další speciální diagnostické průzkumy, například mykologický, geologický, hydrogeologický nebo radonový.
Výsledky už má na stole i Moravské zemské muzeum, které se postará o vybudování Muzea totality, připomínajícího pohnutou historii věznice. „Její záchraně věnujeme velkou pozornost, snažíme se veškeré práce maximálně urychlit. V areálu bývalé věznice se vedle Muzea totality usadí okresní státní zastupitelství, okresní soud a probační a mediační služba,“ připomněla Tesařová.
Příběhu a rekonstrukci uherskohradišťské věznice se věnuje i speciální web www.uzsvm.cz/vezniceuh, kde je nejen časová osa s klíčovými momenty historie a současnosti, ale i aktuální informace o rekonstrukci, včetně plánů do budoucna a odpovědí na nejčastější otázky.