První máj na Rochusu. První den unikátního Muzea v přírodě
Foto: sal / Expozice Muzea v přírodě tvoří zemědělská usedlost z Boršic (vlevo) a dům s doškovou střechou z Veletin. V jejich blízkosti stojí další dvě expozice v podobě stodoly z Břestku a vinohohradského domu z Tučap.
Jaké bude počasí v neděli 1. května, to je zatím ve hvězdách. Naproti tomu změna prvomájového programu v hradišťském Parku Rochus je už vyhrazena. Volný den bude spojen s otevřením autentické expozice slovácké dědiny, kterou představuje Muzeum v přírodě. Expozice nabídne také ukázky rukodělné výroby, tradičních řemesel, zvyků a obyčejů, vinařské a vinohradnické tradice. Ale nepředbíhejme.
Zahajovací pořad nedělního dne se váže k obyčejové tradici, kterou v první květnový den nemůže být nic jiného než stavění máje. V pravé poledne se otevřou brány muzea, lidé si budou moci prohlédnout nové expozice. To vše za tónů Štrajchkapely z Kněžpole, která bude hrát před správní budovou. Pro návštěvníky bude připraveno občerstvení a vůbec vše, co k lidové veselici patří, přibližuje Jan Blahůšek, ředitel obecně prospěšné společnosti Park Rochus.
Slavnostní otevření muzea je na programu ve 14 hodin. Po krátkých proslovech starosty Uherského Hradiště Stanislava Blahy a slováckého senátora Ivo Valenty, kteří převzali nad akcí záštitu, se vydá průvod na zhruba 200 metrů dlouhou cestu k jedné z bran. Tady politici přestřihnou symbolickou pásku z povřísla. Po vztyčení máje začne pořad pěveckých souborů, který Park Rochus chystá ve spolupráci se známým vinařem a folkloristou Františkem Hrňou z Buchlovic. Ten vystoupení pojal jako neformální soutěž pěveckých souborů. Hodnotit je bude tajná porota, pro vítěze je připraven patnáctilitrový demižon vína, prozradil ředitel Blahůšek. Pokud jde o expozice, ty oživí tvůrčí dílny. Chystáme také menší výklad ke každému z nových objektů.
Třešnička na dortu
Nové Muzeum v přírodě završuje zahajovací etapu postupné revitalizace a zpřístupnění přírodního a kulturně-historického areálu Park Rochus.
Za poslední čtyři roky toho na kopci nad Mařaticemi nevzniklo zrovna málo. Muzeum v přírodě dnes představuje čtyři expoziční objekty. Tři z nich jsou věrnými kopiemi domů, které se v regionu stavěly od 18. do poloviny 20. století.
V případě zemědělské usedlosti z Boršic jde o kopii domu, který stával v obci pod kostelem s číslem popisným 288. Před dvěma lety šel k zemi, dnes už na jeho místě stojí novostavba, upřesňuje Jan Blahůšek. Nad usedlostí pak stojí kopie domu s doškovou střechou z Veletin. Mimochodem, původní dům ve Veletinách ještě stále stojí. Jedná se o dům s patrovou komorou, typické stavení oblasti Poolšaví mezi Uherským Brodem a Uherským Hradištěm. Nad tímto domem najdete v našem muzeu stodolu z Břestku, což je původní stavení. Do Parku Rochus jsme ji přenesli v roce 2012. Ve stráni pak stojí replika nadsklepního vinohradnického domu z Tučap. Pod zemí se nachází vinný sklep, nahoře je obytná část.
Park Rochus patří k největším dlouhodobým projektům, jaké město Uherské Hradiště kdy mělo. Osobně cítím v originálním záměru regenerace jedinečného přírodního prostoru přímo ve městě nejen šanci, ale i povinnost se o toto vzácné území postarat, zachovat je, smysluplně chránit a využívat, říká starosta Stanislav Blaha. Město Uherské Hradiště patří společně se skupinou Synot a Nadací Synot k hlavním partnerům projektu.
Nedělní otevření Muzea v přírodě je pomyslnou třešničkou na dortu v rámci celého areálu Parku Rochus. Jsem přesvědčen o tom, že jsme tak zásadním způsobem přispěli k rozvoji cestovního ruchu v Uherském Hradišti i jeho okolí. Tak, jak cestuji po celém světě, vidím, jak enormně roste poptávka po turistických cílech, v rámci kterých ožívá přirozený genius loci daného regionu. Slovácko a jeho metropole má v tomto ohledu mnohé co nabídnout a věřím, že Park Rochus se stane středobodem mnoha těchto aktivit, prohlásil senátora Ivo Valenta. A dodal: Už se těším, jak budu s celou mojí rodinou velmi pravidelným návštěvníkem. Poté, co se přestěhuji z Monaka do Zlína, to na Park Rochus budeme mít několik desítek minut cesty a věřím, že zde s dětmi strávím spoustu volného času. Že jim zde budu ukazovat, jak se vykopávají brambory, jak se presuje víno nebo staví májka.
Starosta Stanislav Blaha oceňuje způsob, jakým se bývalý vojenský prostor proměnil v odpočinkovou a rekreační zónu. Citlivá revitalizace, s ohledem na přísné podmínky jakýchkoli zásahů v chráněném území NATURA 2000, bude navíc nadále ochraňovat místní vzácnou faunu a flóru, a stejně tak podporovat osvětu, vzdělávací a kulturní aktivity, upozornil Blaha.
Výjimečnost areálu by se měla odrazit také v oblasti, kde byste ji možná nečekali. Jde o další rozvoj rodinného podnikání, a to především v Mařaticích. Těší mne, že zde už vznikají nová vinařství, věřím, že spousta místních vinařů nebo producentů marmelád, povidel, klobásek či domácích paštik se osmělí a v souvislosti se zájmem turistů začnou prodávat lokální produkty. Půjde to pomalu, nebude to ze dne na den, ale věřím, že i toto pomůže například zaměstnanosti a ekonomickému rozvoji v našem regionu, řekl senátor Ivo Valenta. Slovácký senátor už potvrdil, že bude tomuto záměru dál pomáhat. Naše skupina i já osobně jsme vybudování muzea podpořili celkovou částkou přibližně 20 milionů korun a věřím, že tato investice bude zúročena množstvím spokojených návštěvníků a úsměvů dětí, dodal Ivo Valenta.