Prymula spustí testování v Uherském Hradišti, informace ale chybí

Prymula spustí testování v Uherském Hradišti, informace ale chybí
Foto: twitter  /  Roman Prymula rozjede plošné testování v okrese Uherské Hradiště.
Slovácko, Uherské Hradiště Zprávy 20 / 10 / 2020

Okres Uherské Hradiště stále neochvějně drží nelichotivé první místo v počtu nakažených covidem-19 na sto tisíc obyvatel. Aktuálně je na čísle 1278, čímž strčí do kapsy i stověžatou Prahu! A tak není divu, že avizované plošné testování obyvatel odstartuje právě v Uherském Hradišti, což potvrdil ministr zdravotnictví Roman Prymula.

„Plošné testování je nutné, je jednou ze tří hlavních priorit v boji proti epidemii. Pilotní testování proběhne v lokalitě, která je nejvíce postižená, a to je Uherské Hradiště,“ uvedl ministr na Twitteru.

Testování se má rozjet koncem října a bude dobrovolné. Česko se tak připojí k devíti evropským zemím, které už testování rozjely. Spočívá v testu na antigen, který zachytí nejvíce infekční jedince. I když jsou méně citlivé než stávající PCR metoda, podle Prymuly jsou pro účely studie ideální. „Je zřejmé, že rychlé testy na antigen nemohou mít srovnatelnou citlivost jako testy PCR, ale jelikož potřebujeme rychle vyselektovat pozitivní jedince s příznaky, tak je považuji za vhodné,“ je přesvědčený ministr zdravotnictví, který počítá s výraznou pomocí praktických lékařů, jejich sestřiček, mediků, ale i absolventů a studentů jiných vysokých škol.

Hlavně praktičtí lékaři se však obávají, že plošné testování není v jejich silách. Už tak jsou zahlceni. „Nedovedu si to představit. Kdybych měla otestovat všechny pacienty, nedělám asi nic jiného,“ svěřila se jedna z praktických lékařek, která ale chtěla zůstat v anonymitě. Pomocnou ruku však nabízejí podle ministra zdravotnictví i zubaři v rámci programu Lékaři pomáhají. „Myslím si, že i s jejich pomocí velmi náročný technologický projekt zvládneme,“ tvrdí Prymula.

Antigenní testování spočívá stejně jako při testu PCR ve výtěru z nosohltanu, výsledek je však hotový do půl hodiny. Přesnost se přitom pohybuje kolem 80 procent.

I plošné testování má zabránit kolapsu nemocnic. „Situace je opravdu vážná, narůstající počty nakažených směřují do pásma, kdy není kolaps vyloučený. I proto připravujeme rezervní kapacity, mobilizujeme různé stadiony, haly, abychom tam etablovali lůžka a v maximálně možné míře poskytli péči,“ pravil zachmuřeně ministr.

„Epidemiologická situace v okrese je mimořádně závažná. Nárůsty covidových pacientů na standardních i intenzivních lůžkách jsou alarmující. Omezujeme neakutní péči a vytváříme lůžkové i personální kapacity ke zvládnutí probíhající krizi s cílem zajistit potřebnou akutní péči i v době rychle sílící epidemiie,“ prohlásil ředitel Petr Sládek.

autor: PETR ČECH

Tagy článku

TOPlist