Půlnoční mše bude v kulturním sále

Půlnoční mše bude v kulturním sále
Foto: ara  /  Tady to nepůjde § Starostka Blatničky Jarmila Hrušková stojí v kostele, který je nyní v celkové rekonstrukci.
Blatnička Zprávy 06 / 12 / 2012

„Tak se na to podívejte. Všude kolem práce jako na kostele,“ vtipkuje starostka Blatničky Jarmila Hrušková a rozhlíží se kolem. Jsme v kostele Nanebevzetí Panny Marie, který se bez nadsázky změnil ve staveniště. Co nešlo odnosit, je kvůli všudypřítomnému prachu z oškrábaných zdí pod igelitem. Kostel, který museli loni na chvíli zavřít v tu nejnevhodnější dobu, elektroinstalace tady vyhořela na Štěpána, je dnes v celkové opravě. Je tak téměř jisté, že letošní půlnoční mše se na Štědrý den bude muset uskutečnit v místech, kde byste ji nehledali.
„Věřící u nás už třetí týden chodí na mši do obecního kulturního domu a je pravděpodobné, že do Vánoc se to nezmění,“ vysvětluje starostka Hrušková. „Oprava ale místní stmelila. Spousty lidí se spontánně zapojily do vystěhování kostela. Pomohli vynosit těžké lavice i křížovou cestu. Do detailů je tak kostel vyklizený.“
Kostel Nanebevzetí Panny Marie patří k vůbec nejmladším památkám zařazeným do seznamu kulturního dědictví venkova. Jeho základní kámen položili až v roce 1935, vysvěcen byl o tři roky později. Na rozdíl od jiných však má už první „generální opravu“ za sebou, prošel si jí už v roce 2008. Tehdy vznikly nové fasády. Předloni se pak renovovaly varhany, vymalovalo se, položil se nový koberec. V rámci dnešních opravy přijde na nové vitráže. S okny totiž měli v Blatničce dlouhodobé problémy. „Kostel má jednoduchá okna, která nešla otevřít. Vitráže to nyní změní. Vše chceme mít hotovo na jaře příštího roku,“ říká Jarmila Hrušková.
Současné opravy by měly vyjít na 2,5 milionu, celkem 1,9 milionu uhradí „spojená dotace“. „Částka 1,6 milionu jde ze Státního zemědělského intervenčního fondu, třemi sty tisíci pak přispěje MAS Horňácko a Ostrožsko,“ upřesňuje starostka Hrušková. Zbývající částku by mohl uhradit zatím předjednaný bankovní úvěr a sbírka věřících.
Obětní stůl za oponou
Kulturní dům už má za sebou kromě několika mší, ty se v obci slouží vždy ve čtvrtek a neděli, i první „zatěžkávací“ zkoušku. Včera, na začátek adventu, tady místní farář žehnal adventním věnečkům. Improvizace nastane i v sobotu 15. prosince, kdy se bude v sále konat vánoční koledování. „Budeme muset dnes upravené prostory pro věřící znovu změnit. „Obětní stůl nejspíš přijde za jeviště,“ uvažuje Jarmila Hrušková.
Za další měsíc, konkrétně 19. ledna 2013, se má v kulturním domě konat ples. Je možné, že v tuto dobu už bude kostel - když ne zcela, tak alespoň částečně - otevřen a mše se začnou konat v obvyklých prostorách.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace