Radnice chce vlastní miniskládku

Radnice chce vlastní miniskládku
Foto: fab  /  STAVEBNÍ ODPAD SI NECHAJÍ - Sběrný dvůr pro odpadní dřevo a suť by mohl vyrůst v areálu naVazové. Radnice by už nemusela tento odpad vyvážet na skládku.
Uherský Brod Zprávy 12 / 01 / 2010

Místo černých skládek základy za hubičku

V areálu průmyslové zóny na Vazové by mohl v příštím roce vyrůst areál, který nebude mít v oblasti nakládání s odpady ve městě konkurenci. V prostorách mezi Lidovou tvorbou a kolejemi má vzniknout něco jako „příruční skládka“. Město tím tak chce vyřešit dlouholetý problém v nakládání se stavební sutí a dřevem. Tento odpad doposud musel totiž končit na skládce. Bohužel řada lidí až ke skládce nedojela, a tak menší či větší množství stavebních odpadů končilo častokrát tu v lese, tu v příkopu či v korytě nějakého potoka. Že tento odpad často končil i v obyčejných popelnicích, je jen druhá stránka stejného problému. Tomu všemu by měl zabránit právě tento projekt.
„Areál by řešil hlavně nakládání se stavební sutí a odpadním dřevem. Kromě úspor, kterých se dosáhne tím, že už tento materiál neskončí na skládce, se počítá i s využitím těchto sutí při investičních akcích města. Ostatní odpad by sem lidé mohli přirozeně odvážet také,“ vysvětlil Petr Vrána, místostarosta Uh. Brodu.
Kromě řešení stavebních odpadů by tu fungovala i linka na zpracování staré elektroniky. Ta se doposud hromadila ve stávajících dvorech a jednou za čas odvezla ke zpracování do Uherského Hradiště či Starého Města.
„Díky této lince by se umožnil pravidelný odvoz elektroniky z ostatních dvorů a uvolnilo by se místo, které je právě tímto limitované,“ vysvětlil Petr Vozár, vedoucí brodského odboru životního prostředí. Ten také vyjmenoval další výhody.
„Občanům bude umožněno vyvážet velkoobjemový odpad, který jim doposud dvory nebraly, a lidé s ním tak museli na skládku. Příkladem je starý nábytek či odpad z rekonstrukcí,“ uvedl Vozár. Pozemek, který by město k tomuto účelu rádo využilo, se přímo nabízí. Už dnes jsou tu totiž uložené haldy kamení či zeminy. Když k tomu přibude hala a opraví se okolní infrastruktura, charakter území, které už dnes slouží výhradně průmyslu a službám, se ani příliš nezmění. Problém je v tom, že pozemek není města.
„Protože město nevlastní pozemky vhodné k umístění zařízení takového rozsahu, předjednali jsme možnost pronájmu asi jednoho hektaru pozemků u Lidové tvorby,“ prozradil místostarosta. Vzhledem k objemům, které se zde budou zpracovávat, však město nepočítá s provozem pomocí vlastních zaměstnanců. Areál by měla provozovat firma, která vlastní potřebná oprávnění a technologie.
„Nezní to jako špatný nápad. Určitě bych to uvítal. Stačí, když si vzpomenu, jak jsem přestavoval byt. Odpadu, že by to sice pobral osobák, ale ve dvorech mi to vzít nechtěli a na skládku se každému nechce,“ přidal svou zkušenost Broďan Vladimír Janík.
Velkoobjemný sběrný dvůr by však město rádo realizovalo za pomoci dotačních peněz. Program, ve kterém Broďané zkoušejí štěstí, proplácí úspěšným žadatelům až devadesát procent financí.
„Náklady na vznik areálu se odhadují v rozsahu dvaceti až dvaceti pěti milionů korun,“ informoval místostarosta. Vzhledem k velké úspěšnosti města při žádání o dotace není tato „příruční skládka“ jen projektem na papíře.
„V nejlepším případě by areál mohl sloužit veřejnosti už příští rok,“ ukončil Vrána.


 

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace