Radnice dražbu věcí ze ztrát a nálezů neplánuje
Vetešnictví nabízí gril, kolo, mobil i rybářský prut
Rybářské náčiní, zahradní gril, kola, mobilní telefony a další zajímavé zboží skrývá vetešnictví na uherskohradišťské radnici, jehož pravidelnými a výhradními dodavateli jsou zapomnětliví obyvatelé města. Třebaže se sortiment stále rozrůstá, o veřejné dražbě radní neuvažují. Zboží totiž není dvakrát lukrativní...
Většina nalezených věcí je skutečně ve špatném stavu, jsou hodně znečištěné a k prodeji pro občany zcela nevhodné, přikyvuje Petra Zemčíková, tisková mluvčí uherskohradišťské radnice. A když už ve ztrátách a nálezech přece jen uvízne něco prodejeschopného, po půlroční zákonné lhůtě tyto věci skončí na pultech komisní prodejny. A rozhodně jich není tolik, abychom uspořádali dražbu, podotkla mluvčí.
Veřejná dražba však lidi láká, souboj s licitátorem považují mnozí dokonce i za adrenalin... Škoda, čas od času zajdu na soudní dražbu a je to docela zážitek, svěřil se Kamil Šudřich z Uh. Hradiště. Radnice v létě třeba prodávala ztracená a propadlá jízdní kola za tři stovky. A kdo dřív přišel, šlápl do pedálů... O koupi jsem uvažoval, ale abych se s někým pral o řidítka, to opravdu nemusím. Dražbu bych uvítal spíš, má to úroveň, styl a město ještě v době ekonomické krize něco utrží, radí konšelům Šudřich.
Ať už bude jeho přání vyslyšeno, nebo skončí v propadlišti dějin, jedno je jisté. Zapomnětlivost se stupňuje. Doba je uspěchaná, lidé jsou roztržití, ale od toho jsou naše ztráty a nálezy, říká s úsměvem Zemčíková. Úschovna aktuálně čítá 62 kousků. Od zahradního grilu přes rybářské náčiní až po plejádu jízdních kol, mobilních telefonů a klíčenek. Ale ztrácejí se i mnohem absurdnější věci... Třeba spodní prádlo, ozdobné puklice krytů kol, obraz, nádobí nebo vzduchová pistole, prozradila Zemčíková. Více než polovina věcí se však vrátí k původnímu majiteli. Lidé už si totiž zvykají, že své ztracené věci objeví na podatelně městského úřadu, vysvětlila tisková mluvčí.
A když se majitelé ve dveřích podatelny neobjeví do půl roku, propadnou nálezy městu. O jejich osudu pak rozhodne oborová inventarizační komise. Zapomenutá jízdní kola třeba využívají i městští úředníci. O ostatní artikl však zájem nemají.