Radnice opraví „Zušku“ za 60 milionů, s Krajem už nepočítá

Radnice opraví „Zušku“ za 60 milionů, s Krajem už nepočítá
Foto: sal
Uherské Hradiště Zprávy 02 / 08 / 2016

Tak to je zpráva jako hrom! Radnice v Uherském Hradišti se na vlastní pěst pustí do rekonstrukce osiřelé chátrající budovy Základní umělecké školy na Mariánském náměstí, která se odhaduje na 60 milionů korun. Žáci se tak pravděpodobně 1. září 2018 vrátí z vyhnanství domů.
„Už máme projektovou dokumentaci i stavební povolení, do konce roku provedeme výběrové řízení a na jaře otevřeme školu dělníkům. Rekonstrukci zařadíme do rozpočtu na příští rok na zářijovém zastupitelstvu,“ prozradil horkou novinku Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště. „Hurá!“ neskrýval radost Stanislav Nemrava, ředitel školy, kterou navštěvuje na 1 700 žáků, což z ní dělá největší vzdělávací ústav ve Zlínském kraji. „Je to pro mě, kantory, rodiče i žáky úžasná zpráva. Už se těšíme na návrat domů, věřím, že už se nevyskytnou žádné komplikace,“ přeje si Nemrava.
Ještě na jaře přitom město deklarovalo, že chátrající objekt opraví pouze s dotací ze Zlínského kraje, který je zřizovatelem ZUŠ. Jenže za tři měsíce pohár trpělivosti přetekl. „Kdybychom čekali na kraj, tak nemáme ani projektovou dokumentaci…,“ reagoval Blaha, kterému už příslib finanční podpory od Stanislava Mišáka, hejtmana Zlínského kraje, zkrátka nestačí. „Vyplynul ze vzájemné debaty, bavili jsme se o patnácti milionech korun. Ale v rozpočtu kraje nic není a už nechceme déle čekat,“ zdůraznil Blaha. V Uherském Hradišti navíc mají na paměti blížící se říjnové krajské volby, do kterých už nejde Mišák tradičně jako lídr ČSSD, ale jako číslo devět. Pozici hejtmana tak na 99 procent neobhájí.
Padající omítka, popraskané zdi, havarijní elektroinstalace, sociální zařízení a děravé pavlače, které dávají na frak bezpečnosti i hygienickým normám, vyhnaly žáky do azylu loni v únoru. Výtvarný, literárně-dramatický a taneční obor zapustily kořeny na Tyršově náměstí, v budově bývalé okresní vojenské správy, a hudební obor v bývalém Domově mládeže v Revoluční ulici. „Komplikace provází jen výuka hudebního oboru, zdi budovy jsou totiž příliš tenké, takže se šíří zvuky z jednotlivých tříd. Není nic snadného vyučovat hru na kytaru, když z jedné strany slyšíte trubku a z druhé flétnu. Je to veliké vypětí,“ líčí nevýhody provizoria Nemrava, podle kterého je dalším problémem dostupnost. Žáci totiž s nástrojem v ruce často absolvují pěšky cestu z autobusového nádraží a zpět, což jsou zhruba tři kilometry.
Zpráva z radnice tak pro kantory zní jako rajská hudba. „Do rekonstrukce se pustíme za každou cenu, peníze jsme si v předchozích letech našetřili, takže zvládneme, když na financování zůstaneme sami. Už nemůžeme prodlužovat agónii,“ má jasno Blaha. I když ještě neexistuje přesný harmonogram prací, počítá, že do konce roku město vysoutěží dodavatele a na jaře zahájí stavbu. „Zachováme jen obvodové zdivo, jinak prakticky nezůstane kámen na kameni. Práce potrvají minimálně rok,“ odhaduje starosta.
Domů se tak žáci ZUŠ vrátí nejspíš 1. září 2018, měsíc před komunálními volbami…
Vyjádření zlínského hejtmanství se redakci nepodařilo do uzávěrky získat.

autor: PETR ČECH
TOPlist