Radnice utiší kritiku, postaví parkoviště a zavede rezidentní zóny

Radnice utiší kritiku, postaví parkoviště a zavede rezidentní zóny
Foto: Jan Pášma  /  Počet aut ve městě se od roku 2024 zvýšil o více než 2,5 tisíce, největší tlak na parkování je tradičně na sídlištích.
Uherské Hradiště Zprávy 03 / 06 / 2026

Parkování v Uherském Hradišti patří mezi největší problémy města, na sídlištích, v centru i okrajových částech. Kritika zaznívá ze všech stran. Radnice už ale připravuje nástroje, jak situaci vyřešit. Od výstavby parkovišť na sídlištích až po zavádění rezidentních a abonentních zón.

„Parkování je opravdu nejčastějším tématem, které s lidmi řešíme na veřejných setkáních nebo při každodenním kontaktu. Ale bohužel neexistuje jedno jednoduché a rychlé řešení, které vyřeší všechny problémy,“ říká Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště. Město podle něj parkování řeší systematicky – krok za krokem, s respektem k potřebám obyvatel i omezenému prostoru.

Počet aut ve městě se od roku 2024 zvýšil o více než 2,5 tisíce, největší tlak na parkování je tradičně na sídlištích. „Držíme se zásady, že při každé investici na sídlištích parkování optimalizujeme, legalizujeme, nebo rozšíříme. Je důležité si ale uvědomit, že prostory pro budování zcela nových ploch prakticky nejsou. Vždy jedině na úkor něčeho jiného, navíc jakoukoliv navýšenou parkovací kapacitu lidé auty velmi rychle zaplní,“ poznamenal starosta.

Město už připravuje několik projektů. Na sídlišti Východ ještě letos vypukne výstavba nového parkoviště za kotelnou v ulici Lomená, v první fázi přibude asi 25 míst. Úpravy se dočká rovněž okolí křižovatky Větrná – Lomená, kromě dvou nasvětlených přechodů pro chodce, zpomalovacího prahu, chybějícího chodníku, zeleně a autobusových zastávek investice počítá i s vybudováním 12 nových parkovacích míst a rekonstrukcí stávajícího parkoviště mezi školou a hřištěm.

Očekávané revitalizace se dočkají i obyvatelé sídliště Louky v Jarošově, kde je v plánu rekonstrukce stávajících i vznik nových parkovacích míst, včetně obnovy chodníků a zpevněných ploch. „Na sídlišti vyroste kolem 260 parkovacích míst, z toho skoro padesát vznikne na asfaltové ploše hřiště a dalších třináct za bytovým domem na Markově 412-414,“ prozradil Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice. „I když jsme stále ještě ve fázi projektování, zlepšení parkování řidiči pocítí už letos. Po přesunu hřiště na nové místo vybudujeme na stávající asfaltové ploše provizorní státní pro více než třicet vozidel,“ doplnil Blaha.

Na sídlišti Štěpnice vznikne 24 parkovacích míst u bytového domu č.p. 1161 a výraznou proměnou projde ulice Za Alejí na Mojmíru. Kompletní rekonstrukce oživí parkovací pruh pro 11 automobilů v režimu Kiss+Ride (pondělí až pátek, od 7 do 16 hodin – maximálně 15 minut), což ocení hlavně rodiče školáků. Ulice nabídne celkem 54 parkovacích míst.

Město ještě chystá novou koncepci parkování, která pomůže především rezidentům, bojujícím s tzv. parkovacím turismem. „Systém zajistí, aby zejména rezidenti ve městě snáze zaparkovali a zklidnilo se historické jádro. Obyvatelé, kteří v lokalitách trvale žijí, potřebují ráno odjet a večer najít volné parkovací místo bez objíždění celého sídliště,“ objasnil cíle Blaha. Lidé se tak už za několik měsíců dočkají postupného zavádění rezidentních a abonentních zón, které zvýhodní obyvatele s trvalým bydlištěm.

„Věřím, že připravované změny umožní lidem zaparkovat, když to opravdu potřebují, a povedou ke spravedlivějšímu systému pro všechny. Nic se ale nevyřeší přes noc, kouzelné tlačítko zkrátka nemáme,“ uzavřel téma parkování starosta Uherského Hradiště.

Tagy článku

TOPlist