Radnice v Uherském Hradišti trpí, obnova přijde na 10 milionů
Foto: sal
Historickou budovu radnice na Masarykově náměstí v Uherském Hradiště zahalí lešení! Restaurátorský průzkum totiž odhalil, že fasáda bývalé měšťanské spořitelny z roku 1893 je místy až v havarijním stavu. Stavební práce se rozjedou 10. dubna, odhadem spolknou 10,3 milionu korun.
Restaurátorský průzkum vystavil fasádě nelichotivé vysvědčení, je v neuspokojivém až havarijním stavu. Obnova, včetně štukové výzdoby, je nutná, potvrdil Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice. Sochy atlantů od pražského sochaře Antonína Poppa, které zdobí novorenesanční průčelí reprezentativní budovy, zůstanou nedotčeny. Už jsme je restaurovali před několika lety, vysvětlil Pášma.
Desetimilionová investice nepadne jen na fasádu, radnice zároveň opraví střechu, vymění části krytiny a okna v podkroví a podle stavu zrepasuje nebo rovněž vymění i zbylá okna. Konečné náklady určí až probíhající výběrové řízení. Počítáme s plným provozem městského úřadu, práce zorganizujeme tak, aby byl jejich dopad na chod radnice minimální. Jestli nějaké omezení nastanou, veřejnost včas informujeme, uvedl místostarosta Jaroslav Zatloukal. Firma se do díla pustí 10. dubna, fidlátka si sbalí do pěti měsíců.