Rarita. Kolo z jasanu má i schránku na láhev vína

Rarita. Kolo z jasanu má i schránku na láhev vína
Foto: sal
Velehrad Zprávy 21 / 08 / 2014

 Unikátní dřevěné kolo si na „koleně“ vyrobil Michal Frecer z Velehradu. Strávil nad ním skoro tři měsíce a do materiálu investoval zhruba dvanáct tisíc korun. Výsledek však stojí za to. Kdekoliv se objeví, budí obdiv.
„Kostra kola je celá z jasanu, bez jakékoliv kovové výztuže. Jen ozdobný pásek je z trnku. Raritou je speciální schránka na štangli, do které se přesně vejde láhev vína,“ usmívá se Frecer, který se do výroby kola pustil z hecu. „Když jsem ne otevírání cyklostezek v Uherském Hradišti viděl kovové cruisery, chtěl jsem vyzkoušet, jestli takové kolo udělám i ze dřeva,“ prozradil šestadvacetiletý truhlář, kterému je práce se dřevem koníčkem i zaměstnáním. Z jakého dřeva kolo vyrobí, měl hned jasno. „Jasan je tvrdý i pružný, takže na kole ani není odpružená vidlice. Dřevo samo o sobě pruží, jízda na něm je velmi pohodlná,“ svěřil se Frecer.
Obdobné vlastnosti má i buk, ale není vhodný do nepohody. „I když je rám samozřejmě přelakovaný, případná mikroprasklina by mohla vodu propustit. Jasanu ani déšť neublíží,“ vysvětlil autor kola, které má za sebou náročné testy. „Patníky, drobné překážky a nerovnosti zvládá bez problémů, kolo do polí nebo na kross to ale není,“ říká Frecer. Jeho dílo unese více než 130 kilogramů živé váhy.
A brzy se dočká bratříčka. „Ještě udělám bratrovi, ale tím asi skončím,“ přiznává Frecer. Výroba jednoho „jasanového kola“ přijde na spoustu hodin a 12 tisíc korun. Jeho prodejní cena by však byla minimálně trojnásobná.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace