Rarita ve Stupavě: Mini ZOO v rodinném domě!

Rarita ve Stupavě: Mini ZOO v rodinném domě!
Foto: archiv Mini ZOO  /  Aleš Basista a jeho šelmy
Stupava Zprávy 26 / 04 / 2014

Lev Alex a lvice Mianga jsou největšími magnety Mini ZOO ve Stupavě, kterou si v rodinném domě pořídil Aleš Basista. Šelmy zachránil z cirkusu, vychovává je od malička a dnes jsou součástí rodiny stejně jako pes nebo kočka. I když jsou domácími „mazlíčky“, stále budí respekt.
„Mia i Alex jsou úžasná zvířata, lásku vám stonásobně vrátí. Mazlením s nimi si dobíjím baterky. Jen musím dávat pozor, aby mě při hraní nezalehli a třeba mi nezlomili nohu. Už totiž nemají dvacet, ale dvě stě kilogramů,“ říká Basista, kterého lvi respektují jako vůdce smečky. Je jedním z dvaceti soukromých chovatelů v republice a jediným ve Zlínském kraji.
Zahrada rodinného domu je bránou do zvířecího světa. Z voliér křičí kakadu bílý, ara zelenokřídlá, ary ararauny nebo žako kongo, za sousedy mají páreček nosálů červených, který mimochodem čeká mladé, a po trávě se potuluje göttingenské miniprasátko. Největší chloubou MIni ZOO jsou ale lvi.
Jako první si Basista pořídil Miangu, kterou koupil z cirkusu Humberto a zachránil ji před stěhováním do Německa. „Lvíčata lva somálského jsou strašně roztomilá, s přítelkyní jsme se do ní zamilovali. Majitele cirkusu jsme tak dlouho přemlouvali, až podlehl,“ vzpomíná majitel Mini ZOO. Ještě než čtyřtýdenní Miu vyrval ze spárů cirkusu, splnil legislativní podmínky k chovu šelem, což nebyla procházka růžovým sadem.
V cirkusovém šapitó neskončil ani Alex, vzácný lev berberský, který se narodil těžce postižený. „Je zázrak, že žije. Měl přetočenou páteř, klouby vyvrácené do boku, takže pořádně nemohl chodit. Ze všeho se ale postupně dostal, což je hlavně zásluha Lenky Burské z Bzence, která s ním absolvovala spoustu rehabilitací a cvičení v nemocnici,“ vzpomíná chovatel, který Alexe přivedl domů v sedmi měsících. Když jej majitel cirkusu uviděl, uznal, že musí pryč. „Berberští lvi jsou poddruhem lva pustinného šlechtěným asi před tři sta lety marockým králem, dnes už ale v přírodě nežijí,“ posteskl si Basista, kterého mrzí, že jsou lvi ve volné přírodě vybíjení. Mimochodem, podle posledního sčítání žije v Africe už jen 25 tisíc lvů, zatímco před 40 lety se jejich počet zastavil na čísle 600 tisíc! „Když to tak půjde dál, za deset let budou jen v ZOO nebo u soukromých chovatelů,“ dodal. „Lidé totiž na lvy pohlížejí pouze jako na krvelačné bestie a bez milosti je střílejí. Skutečnost je ale úplně jiná. I když stojí na vrcholu potravního řetězce, jsou to velmi inteligentní, citlivá a společenská zvířata, která zaslouží náš respekt a ochranu před vyhubením,“ zdůraznil milovník a ochránce zvířat.
Jeho lvi denně spořádají kolem sedmi kilogramů masa, nejčastěji si pochutnají na kuřecím nebo hovězím masu, ale občas na jídelníčku nechybí ani jehněčí nebo zvěřina. „Jako pamlsek si dopřávají šlehačku z živočišného mléka, kterou slízají klidně i z ruky,“ dodává s úsměvem Basista. Sousedi strach nemají, naopak chodí nezvyklé spolubydlící navštěvovat. Vlastní chovatelské zařízení je celé kromě silného plotu zabezpečeno i elektrickým ohradníkem a pro jistotu i celá zahrada, ve které je výběh pro lvy. „Lev je sice predátor, ale loví jen hladový. Když je nakrmený, nevšimne si ani kolem procházející antilopy,“ podotýká.
Chcete zblízka vidět, jak se lev cpe šlehačkou? Proč ne. Jen je třeba se dopředu ohlásit na čísle 608 221 255. „A ještě zvažujeme pořízení lemurů a jihoamerických dikobrazů,“ prozradil Basista.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace