Ředitel babybox odmítl, není nezbytný

Ředitel babybox odmítl, není nezbytný
Uherské Hradiště Zprávy 07 / 08 / 2009

Babybox v Uherském Hradišti? Zbytečný! Aspoň podle ředitele Uherskohradišťské nemocnice Antonína Karáska, který instalování „schránky“ pro odložené děti odmítl! S jeho krokem se však lékaři ani laická veřejnost neztotožňují, spíš se diví.
„Už si opravdu nevzpomínám na důvod, proč nemocnice v Uherském Hradišti babybox odmítla, ale jednoduše o něj neměla zájem. A já přeci nemohu, ani nechci nikoho nutit k jeho zřízení,“ potvrdil informaci Ludvík Hess, předseda občanského sdružení Babybox pro odložené děti - Statim, které se už v Česku podepsalo pod 28 babyboxů, v nichž bylo nalezeno 23 miminek. „Domnívám se, že v našem kraji, který je znám vysokou úctou k tradičním hodnotám, jako je rodina a rodičovství vůbec, by umístění babyboxu nebylo vhodné ani nezbytné,“ obhajuje svůj postoj Antonín Karásek, ředitel Uherskohradišťské nemocnice.
Jeho verdikt však pobouřil lékaře i laickou veřejnost. „Babybox by měl být v každém, i malém městečku. Každý člověk se může dostat do krizové situace, ať zaviněné nebo nezaviněné, babybox se pak pro něj stává záchrannou brzdou a pro bezbranného človíčka záchranným pásem. Měl by proto být všude, kde je to možné. V medicíně totiž vždy platilo a platí, že prevence je účinnější a lepší než léčba,“ tvrdí třeba Parvine Gricová, uznávaná dětská lékařka z Uh. Hradiště. „Nechápu, prostě nechápu. I kdyby babybox zůstal nevyužitý, má své opodstatnění. Vždyť maminka, která dítě nechce a skrývá už těhotenství, sotva pojede do třicet kilometrů vzdáleného Zlína...,“ kroutí hlavou Jarmila Kynclová ze Starého Města.
Jenže Karásek je neblomný, babybox ve špitále nechce. „Zkušenosti z jeho provozu ve Zlíně  můj názor jen potvrzují. A navíc právě jeho existence v městě obuvi je zárukou, že když se jej někdo v budoucnosti rozhodne využít, je snadno dostupný,“ soudí ředitel. Racionálně uvažující maminka podle Hesse do Zlína, nebo Kroměříže skutečně pojede, ale musí mít na jízdné... „Matka v poporodní psychóze nepojede nikam, ale možná ani nedojde k babyboxu ve svém městě... Záleží na stavu nemoci a morálce, je to individuální,“ říká Ludvík Hess, který je duchovním otcem babyboxů v České republice.
„Jako mnohem účelnější považuji umístění babyboxů do oblastí republiky, kde je pravděpodobnost jeho využití mnohem větší,“ pokračoval Karásek. „Jsem si jistý, že čím víc babyboxů bude, tím větší šanci nechtěné děti mají. Ať je tedy i v Uherskohradišťské nemocnici,“ přeje si Hess. Šance na splnění jeho přání jsou však, aspoň zatím, mizivé.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace