Referendum ortel nevyřkne, dojde na spalování komunálního odpadu?
Foto: www.mesto-uh.cz / Jisté je zatím pouze jedno, od roku 2024 se teplárna v Mařaticích zbaví uhelného prachu.
Uhelnému prachu zvoní umíráček, modernizace teplárny v Mařaticích je na spadnutí. I když konečný ortel vyřkne až prosincová valná hromada společnosti CTZ, favoritem zůstává i po pondělním zastupitelstvu vytápění domácností zemním plynem a komunálním odpadem. Opoziční snahu o referendum radní smetli do koše.
„Zúžili jsme počet uvažovaných variant na čtyři reálné a nejvýhodnější, nyní máme prostor pro relevantní diskuzi, jaké výhody, ale nepochybně i úskalí přináší z pohledu města, ale hlavně jeho obyvatel,“ zdůraznil Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště.
Zastupitelé z nabízených variant na seznamu studie VUT škrtli tři, stávající uhelný prach, bioplynovou stanici a spalování biomasy. Ve hře zůstávají čtyři alternativy, na prvních dvou místech figuruje spalování zemního plynu v kombinaci se zařízením na energetické využití opadu (ZEVO), na zbylých jen spalování zemního plynu, vždy se přitom liší jen počtem kogeneračních jednotek. „Studie z našeho pohledu nic nezměnila, trváme na zemním plynu jako jediné a nejčistější variantě,“ prohlásil Jakub Grós, zástupce iniciativy Čisté Hradiště, která radnici loni předala petici za zemní plyn pro teplárnu v Mařaticích. Podepsalo jí 2 727 lidí. Jenže zatím to na jejich úspěch nevypadá...
„Všechny zastupiteli vybrané varianty ukončí problémy s prašností skládky uhlí, která trápí obyvatele okolních domů. Za klíčové ukazatele považujeme minimalizování dopadů na životní prostředí, cenu pro odběratele a ekonomiku výstavby i provozu,“ uvedl Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice. Spalování zemního plynu se ZEVO je podle studie finančně nejnáročnější, dvě kogenerační jednotky přijdou zhruba na 343, jedna na 320 milionů korun. „Současně však mírně snížíme, respektive zachováme stávající cenu tepla pro odběratele,“ podotkl mluvčí. Jen čisté spalování zemního plynu je podle něj sice levnější (odhadem 199 a 133 milionů), ale zvýší cenu tepla. „Jestli projde varianta s energetickým využitím odpadu, zákazníkům nabídneme nejnižší možné ceny tepla a do značné míry budeme nezávislí na budoucím vývoji ceny zemního plynu nebo na bezpečnosti jeho dodávek z Ruska. Město se navíc zbaví potíží s likvidací zbytkového komunálního odpadu po zákazu skládkování v roce 2030,“ připomněl Kamil Ondra, jednatel společnosti CTZ, provozující teplárnu v Mařaticích, která patří pod křídla MVV Energie CZ. Energetická skupina je většinovým vlastníkem teplárny (50,96 %), jejím partnerem je právě Uherské Hradiště (49,04 %).
Modernizace teplárny ovlivní život ve městě na desítky let dopředu, opozice proto vyzvala zastupitele k vyhlášení referenda. Ale marně. „Vedení města stále opakuje, že zamýšlená spalovna vyřeší problém, jak levně naložit s pěti tisíci tunami komunálního odpadu. Jenže to má své trhliny, ZEVO odpad nezlikviduje kompletně, ze spalování vznikne až 30 procent dalšího, částečně nebezpečného odpadu, který je opět nutné likvidovat. To mi velkou logiku nedává. Mám stále silnější dojem, že jde jen o snahu vytvořit atraktivní byznys pro teplárnu,“ kroutí hlavou opoziční zastupitel Michal Dvouletý, který navrhoval, ať ortel vyřkne referendum. „Radniční koalice však můj návrh shodila ze stolu. Proč? Na to ať si každý odpoví sám…,“ reagoval Dvouletý.
„Zodpovědně a komplexně zvážíme všechny dopady, které naše rozhodnutí o budoucím palivu nebo palivovém mixu bude mít na občany v příštích dekádách,“ přislíbil však Blaha, starosta Uherského Hradiště.