Řeka Morava neláká, změní se v „pražské náplavky“?
Foto: iDobryDen.cz
Architekti, zbystřete! Radnice v Uherském Hradišti už za jedenáct dní vyhlásí urbanisticko-architektonickou soutěž na revitalizaci nábřeží řeky Moravy, které je dnes de facto mrtvé. Cílem zápolení je zanedbané nábřeží oživit a přitáhnout lidi k vodě. Autoři nejlepších návrhů si rozdělí 400 tisíc korun.
I když je řeka Morava nedílnou součástí města, město se k ní staví zády. Úpravou nábřeží se přitom radnice zabývá už od revoluce, jenže přípravu zastavily ničivé záplavy v roce 1997, po kterých jsme dlouhých dvanáct let čekali na vybudování protipovodňových opatření. Ale dnes už nechceme otálet, prohlásil Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště.
Ze soutěže vzejde ideový návrh, který nabídne řešení revitalizace nejcennější části uherskohradišťského nábřeží - asi kilometr dlouhého úseku bezprostředně přiléhajícího k historickému jádru města od Staré Tenice až po gymnázium. Aktuálně totiž nábřeží láká maximálně k procházkám, jinak slouží hlavně jako tranzitní, ale nekvalitní pěší a cyklistická stezka. Chceme, aby vybízelo k rekreaci, sportování a aktivnímu trávení volného času. Jenže zatím jej na několika místech od městských prostor, areálů a budov oddělují ploty a stěny, posteskl si Aleš Holý, městský architekt. Nejkritičtější je situace za restaurací Koruna, Slováckým divadlem a gymnáziem, kde vůbec nemají tušení, že sousedí s nábřežím řeky Moravy. Třeba za školou je cihelná stěna, jedna lavička a zpravidla přeplněný odpadkový koš…, doplnil Holý.
Soutěž město spustí 2. února, architektům dá tři měsíce na předložení nápadů, jak nábřeží oživit. O nejlepších pak rozhodne odborná porota, jejíž předsedou byl zvolen Ivan Plicka, předseda České komory architektů. Všechny návrhy, včetně vítězného, ještě představíme veřejnosti na výstavě a vyčkáme na připomínky. Chceme dostat to nejlepší, revitalizace nábřeží se totiž do tváře města trvale zapíše, zdůraznil Blaha.
Nábřeží podle něj není dostatečně vybaveno městským mobiliářem, postrádá místa k zastavení a spočinutí, herní prvky pro děti, posilovací prvky pro dospělé a jiné atraktivní nebo umělecké prvky. Za prioritu považujeme také vybudování pěší lávky do Rybáren a dovedu si představit prodloužení přístavní hrany, zázemí pro turisty, občerstvení a restaurace, kde si lidé sednou a pokochají se pohledem na vodu. Zkrátka něco ve stylu pražských náplavek, zasnil se starosta, který od architektů očekává i nějaký originální prvek. Nechceme být tuctoví. Věřím, že získáme něco, co přiláká turisty ze širokého okolí. Vždyť řeka Morava je kouzelná, dodal Blaha.
Harmonogram prací ani očekávané náklady zatím nezná, řádově se ale mohou pohybovat v desítkách až stovkách milionů korun. Hledáme řešení s přiměřeným poměrem výkonu a ceny, zdůraznil Blaha. Radnice se každopádně pustí do úprav nábřeží po etapách, přičemž se zařadí mezi zájemce o evropské dotace.