Rekordman! Absolvoval už přes pět tisíc dialýz

Rekordman! Absolvoval už přes pět tisíc dialýz
Foto: archiv Uherskohradišťské nemocnice  /  Rostislav Juřička z Uherského Brodu říká, že je na dialýze jako doma.
Uherské Hradiště Zprávy 04 / 01 / 2019

Absolvoval už více než pět tisíc dialýz, což z něj nejspíš dělá českého rekordmana. Rostislav Juřička proceduru čištění krve, suplující funkci nemocných ledvin, podstupuje nepřetržitě už od roku 1983. Čtvrt století přitom zůstává věrný Uherskohradišťské nemocnici.
„Stala se mým druhým domovem,“ usmívá se Juřička. „Už společně pamatujeme opravdu hodně. Když jsem přišel poprvé, sestřičky byly mladé a měly malé děti, dnes jsou z nich, bez urážky, babky. Vím o svatbách, prvních vnoučatech… Je tady výborný personál, jsme skoro jako rodina,“ říká pacient, který poprvé absolvoval čištění krve těsně před maturitou. Jeho život se rázem úplně změnil.
„Ale jsou horší věci, dá se na to zvyknout. Třicet let jsem pracoval na plný úvazek, měl jsem totiž štěstí na zaměstnavatele, který mi ve všem vyšel vstříc. Teď mě ale sužují problémy s očima, takže jsem přestal pracovat a užiju si poklidné stáří. Už se nikam nehrnu,“ svěřil se na hemodialyzačním lůžku Juřička. Spousta lidí se dočká transplantace, ale v jeho případě zůstalo jen u nesplněného přání... Když už se kolikrát zdálo, že se na něj usměje štěstí, přišly zdravotní problémy. „Vždycky jsem v tom hledal to pozitivní, dialýza mi pomáhá žít. Za třicet let se navíc doba hrozně změnila, je vidět obrovský pokrok. Dříve jsem na lůžku strávil osm hodin, dnes jenom pět,“ pravil s úsměvem Juřička, který je od roku 1994 viceprezidentem uherskohradišťské pobočky společnosti dialýzovaných a transplantovaných.
„Pětatřicet let nepřetržité dialýzy je dost ojedinělou záležitostí. Máme pacienty, kteří mají možná podobný počet návštěv, ale všichni si aspoň na chvilku po transplantaci od přístrojů odpočinuli,“ prozradil Lubomír Strnadel, primář oddělení nefrologie a dialýzy Uherskohradišťské nemocnice, která u Juřičky sází na filtrační metody, včetně hemofiltrace. „U léčebných prostředků se vyhýbáme ošetření nevhodnými fyzikálními, popřípadě chemickými metodami. Pro ošetření materiálu na dialyzační léčbu zase preferujeme horkou páru jako jednu z nejekologičtějších metod, která je navíc šetrná ke zdraví pacienta,“ dodal Strnadel.

autor: PETR ČECH
TOPlist