Republikový unikát z Babic. Soukromé Army muzeum!

Republikový unikát z Babic. Soukromé Army muzeum!
Foto: koláž DOBRÉHO DNE
Babice Zprávy 19 / 07 / 2017

Unikátní Army muzeum vyrůstá v Babicích, turistům a milovníkům historie představí vojenskou výstroj, výzbroj a techniku od poloviny 18. století až po současnost. Expozici tvoří z vlastních sbírek Daniel Kaňovský, který je nadšeným sběratelem více než třicet let. První kousek si koupil už za peníze ze školní brigády…
„Odjakživa je to můj koníček, už jako malý jsem o uniformách, vojenské technice i zbraňových systémech čítával. A hned z první brigády jsem si koupil bodák nebo přilbu, už ani nevím. Ale od té doby se má sbírka plní, aktuálně čítá několik stovek exponátů,“ prozradil Kaňovský, který má přesto někdy chvíle, kdy si řekne dost. Ale dlouho nevydrží. „Maximálně čtrnáct dní, je to jako droga,“ usmívá se.
Army muzeum necílí pouze na jedno období ani na určitý druh zbraní, ale návštěvníkům naservíruje zkrácený průřez historií od poloviny 18. století až po současnost. Všechny originální válečné zbraně jsou samozřejmě odborně znehodnocené, tedy nefunkční. „Legislativně je to tak jednodušší. Aktuálně popisuju jednotlivé vitríny, jsem zhruba v polovině. Nejvíce jsem se však zapotil při instalování sbírek do vitrín,“ prozradil sedmačtyřicetiletý majitel. V muzeu si přijdou na své všichni milovníci vojenské historie. „Každé období reprezentuje nejen uniforma a zbraně, ale i další zajímavosti a dokumenty. Za zmínku určitě stojí válečná německá čítanka pro děti, přihláška do Hlinkovy gardy nebo sbírka vysílaček,“ prozradil Kaňovský, který většinu exponátů koupil na military burzách v Rakousku a Německu. Ale pár cenných kousků objevil i v domácí kotlině. „Těžko říct, co je nejcennější. S každou věcí jsem měl menší či větší problém ji získat. Radost mi tak udělá každý přírůstek,“ uculuje se.
Myšlenkou Army muzea se zabývá už léta, ale v realitu ji mění až od podzimu, kdy koupil pás louky v Babicích. Předtím měl exponáty uložené doma v bednách a krabicích, vojenskou techniku pak na dvoře. „Manželka si už zvykla,“ říká sběratel, kterého „kůň“ stál a stojí nemalé peníze.
Otevření muzea plánuje od příští turistické sezony. Dospělí za prohlídku zaplatí 120 korun, děti polovinu. Více na www.armymuzeum.cz.

autor: PETR ČECH
TOPlist