Restaurace Beseda? Jasno bude do konce roku

Restaurace Beseda? Jasno bude do konce roku
Foto: ara
Nivnice Zprávy 17 / 09 / 2015

„Proč si ji fotíte? Do památníčku? Tam se asi hodí nejlépe…“ „Zbourat a postavit penzion nebo cukrárnu!“ „Nechat být a prodat.“ „Změnit v kulturní centrum.“ „Ať postaví třeba tržnici, hlavně ať už ta budova přestane chátrat.“ Co občan, to názor, a přesto mají jedno společné. Zájem o budoucnost nivnické Besedy nepřestává být v obci tématem pro obyvatele i vedení obce. „O budoucím využití nepřehlédnutelné budovy, jejíž polohu v centru považujeme za strategickou, chceme mít definitivně jasno do konce roku,“ říká Miroslav Vykydal, starosta Nivnice.
Osud budovy dvou tváří, opuštěná restaurace Beseda s oprýskanou omítkou je přístavbou barvami zářícího kulturního sálu, bude tématem následujících jednání zastupitelstva. „Respektujeme názor obyvatel. V květnové anketě se vyjádřili jasně. Přejí si, aby Beseda zůstala dál v majetku obce. To je zatím jediná jistota,“ upřesňuje Miroslav Vykydal. „Návrhů jak dál je spousta, od cukrárny po pohostinství s podkrovními byty pro seniory. Mně osobně se ale varianta s byty nelíbí. Nebylo by vhodné, aby starší lidé bydleli nad hospodou a ještě k tomu museli chodit do patra.“
Zastupitele zcela jistě nečeká krátká debata. Cílem má být nalezení co možná nejoptimálnější varianty pro zabezpečení restaurační činnosti a jejího propojení s kulturním sálem. A také vznik plánu na zkrášlení přilehlého dvora. Právě zde by mohla vzniknout dětská zahrada, variantou je i posezení pro starší. „Zahrada a její prostory mají velký potenciál. Uvidíme,“ podotkl starosta Vykydal. Na každý pád konkrétní návrh na budoucí využití a příprava projektové dokumentace by na sebe měly navazovat tak, aby se změna mohla provést už v příštím nebo dalším roce 2017. „Ideální by bylo, kdyby se projektu ujal autor velkého sálu, ten ale bohužel zemřel. Jeho rukopis by tak dal jednu tvář celé budově, ale to bylo pouze moje osobní přání. Obec bude vypisovat výběrové řízení,“ upozornil starosta.
Miroslav Vykydal nezastírá, že pokud by zůstalo pouze na něm, Besedu by vyřešil prodejem. „Existují solidní investoři, kteří by určitě chtěli postavit a pronajímat menší bytové jednotky, provozovat restauraci a tím splnit podmínky obce. Ale pravdou je, že záruky, aby se podmínky v budoucnosti nezměnily, nejsou velké. Akceptuju proto názor občanů a zastupitelů,“ řekl starosta. Ať už se v Nivnici rozhodnou pro jakoukoliv variantu, investici si zaplatí z vlastních zdrojů. „O nákladech můžeme zatím hovořit jen předběžně, ale ekonomika Nivnice je zdravá. Máme dostatek vlastních prostředků na změnu, která je v obecním zájmu,“ shrnul Miroslav Vykydal.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist