Restaurátorům se podařilo obnovit oltář podle fotografií
Foto: sal
Kostel Nanebevzetí Panny Marie na mařatickém hřbitově z roku 1613 po pěti letech opustili dělníci. Pozdně renesanční památka s raně barokními prvky získala přesně po 400 letech svou původní podobu a restaurování se dočkal i historicky mimořádně hodnotný hlavní oltář. To vše za 10,4 milionu korun.
Kostel se proměnil ve staveniště v roce 2008. Jelikož byl dlouhodobě neudržovaný, vykazoval řadu stavebně-technických problémů. Dnes má za sebou mimořádně náročné komplexní opravy od základů až po střechu, konstatoval Stanislav Blaha, místostarosta Uh. Hradiště, které je vlastníkem chrámu zapsaného v Ústředním seznamu kulturních památek.
Jeho záchrana započala statickým zajištěním, vybudováním systému sanace vlhkosti zdiva, včetně nové provětrávané konstrukce podlahy. Zrekonstruovali jsme střechu a fasádu, včetně oken, dveří a letos se udělala vnitřní omítka, výmalba a úprava prostranství před kostelem. Souběžně jsme zrestaurovali původní starý barokní oltář, který je rovněž kulturní památkou. A restaurátorský zásah si vyžádal i litinový kříž před kostelem, dodal Blaha.
Hlavní oltář je přes 270 let starý, restaurátorský průzkum, který předcházel jeho znovuzrození, však památkáře nepotěšil. V interiéru kostela se z něj zachovalo pouhé torzo. Jak původně vypadal, to jsme si ověřovali pouze na fotografii z roku 1939. Restaurátorům se však podařil mimořádný husarský kousek, když mu vtiskli původní podobu, včetně barevnosti, uvedla Radka Borunská, vedoucí oddělení architektury uherskohradišťské radnice.
Stavební obnova kostela a restaurování oltáře přišlo na 10,4 milionu korun. Náklady v drtivé většině platila radnice, získané dotace totiž představují jen něco málo přes dva miliony korun.