Řidiče zastaví světelná závora

Řidiče zastaví světelná závora
Foto: fab  /  Nebezpečný přechod u uherskobrodského nádraží je vybaven speciálními čidly. Za tmy a snížené viditelnosti upozorňují řidiče, že se k přechodu blíží chodec.
Uherský Brod Zprávy 05 / 11 / 2010

Nebezpečný přechod pro chodce u uherskobrodského vlakového nádraží už nebude čekat, až se na něm stane neštěstí. Uherskobrodská radnice se rozhodla vyzkoušet projekt světelné závory.
„Celá instalace netrvala více než dvanáct hodin, takže ani nedošlo k větším dopravním komplikacím. Nebezpečí tohoto přechodu bylo v tom, že se na něj vcházelo ze zákrytu mezi dvěma domy. Navíc lidé často spěchají na vlak, takže na přechod nevejdou, ale spíš vběhnou,“ řekl brodský starosta Ladislav Kryštof. Nově jsou na nebezpečném přechodu nainstalované světelné prvky, které řidiče upozorní, že se blíží chodec. Nejedná se tedy o běžné blikající upozornění na přechod.
„Systém světel je totiž napojen na fotobuňku, která světla spustí jen v případě, když se k přechodu blíží chodec,“ upřesnil starosta. V praxi to tedy vypadá tak, že čím jsou chodci blíže k přechodu, tím rychleji a intenzivněji světla zabudovaná v silnici blikají.
Na zabezpečení přechodu se kromě radnice podílel finančně i Zlínský kraj. Pokud se novinka osvědčí, plánuje se zabezpečení i dalších nepřehledných přechodů.

TOPlist