Rodí se méně dětí, páry odrazuje ekonomika
Foto: Lucie Sedláčková / Za prvních šest měsíců se meziročně narodilo o 72 dětí méně.
Křivka porodnosti klesá, za první polovinu roku 2024 přišlo v Uherskohradišťské nemocnici na svět 557 dětí, což dělá meziroční pokles bezmála o 12 procent. Na vině je podle lékařů hned několik faktorů. Porodnicí se rozlehl křik 285 holčiček a 272 chlapečků, v devíti případech se rodiče dočkali dvojčátek.
„Oproti loňským číslům se ve sledovaném období narodilo o 72 dětí méně. Klesající porodnost souvisí s demografickými změnami ve společnosti, kdy začínají rodit ,slabší‘ ročníky. Evidujeme i stále se zvyšující věk u prvorodiček, který ovlivňuje celkovou porodnost. K odkládání rodičovství přispívají také ekonomické faktory,“ uvedla Soňa Pánková, primářka porodnicko-gynekologického oddělení Uherskohradišťské nemocnice.
Nejvíce miminek se narodilo v lednu (108), nejméně v květnu (79). Ve čtvrtek 29. února přišla na svět čtyři „přestupňátka“. „Pro holčičky rodiče nejčastěji volí jména Anna, Eliška a Viktorie, u chlapečků jsou nejoblíbenější Jakub, Filip a Adam. Ale na naší nástěnce máme zapsána i méně obvyklá jména jako třeba Salma, Solomija, Vilibald nebo Timotej,“ prozradila Šárka Došková, staniční sestra oddělení šestinedělí.
Porodnice v Uherském Hradišti je vyhledávaná rodičkami z blízkého i dalekého okolí, její služby využívají i maminky ze Slovenska. „Neustále se snažíme držet krok s nejnovějšími trendy v porodnictví, pro maminky jsme letos zavedli několik novinek, ať už předporodní konzultace přímo na porodním sále ,Hodinka s porodní asistentkou‘ nebo službu poporodní péče. Na přání rodiček jsou nově u všech nekomplikovaných porodů pouze dvě porodní asistentky, které kromě péče o rodící ženy převzaly i péči o narozené dítě. Maminky tak získají pocit větší intimity během porodu a déle trvající bonding,“ poznamenala Pánková. Když to situace dovolí, porodnice umožňuje přítomnost otců na operačním sále i při císařském řezu.
Uherskohradišťská nemocnice navíc koncem roku dokončí přístavbu porodnicko-gynekologického oddělení, které poskytne větší komfort pro pacientky, rodičky i ošetřující personál. Maminky ocení zázemí rodinných pokojů, kde stráví chvíle po porodu v intimním prostředí s partnerem.