Rodiče a učitelé se bouří, radní ale odvolání ředitelky neodvolají!
Foto: www.zsvysluni.cz / Za odvolanou ředitelku Dagmar Bistrou se postavili někteří rodiče i učitelé.
Okamžité odvolání Dagmar Bistré z pozice ředitelky Základní a mateřské školy Na Výsluní v Uherském Brodě nezůstalo bez odezvy. Učitelé už podepisují otevřený dopis, rodiče dětí zase finišují s petici, pod kterou začnou během týdne sbírat podpisy. S odvoláním nesouhlasí, kritizují především způsob a načasování. Radní ale necouvnou ani o píď, ředitelka totiž porušila zákon.
„Udělala obrovský kus práce, její zásluhy jsou neoddiskutovatelné. Když na pomyslných miskách vah porovnáme porušení zákoníku práce, což není pochybení ve smyslu řízení školy, a její přínos pro školu, je rozhodnutí radních nepřiměřené. Ředitelka je skvělá manažerka, rozběhla řadu projektů, které na jiných školách nejsou, a především její zásluhou škola poskytuje opravdu kvalitní veřejnou službu,“ říká Tereza Kánová, jedna z iniciátorek petice rodičů, kteří rovněž poukazují na nevhodné načasování odvolání. Radní s ním totiž přišli v den zápisů dětí do 1. třídy. „A přitom nikdo vůbec neřešil okamžitou náhradu, kdo agendu a řízení školy převezme ze dne na den,“ podivuje se Kánová, podle které radní zvolili nejkrajnější možné řešení. „Víme, že tlak na odvolání byl velký, ale možností řešení bylo určitě víc. Přinejmenším mohlo odvolání přijít až na konci školního roku, aby krok nezpůsobil chaos a nenarušil chod školy,“ zdůraznila za rodiče. Fungující škola, její úroveň a spokojené děti jsou podle petentů zkrátka víc než skutečnost, že ředitelka porušila zákoník práce.
Opozice komentuje kauzu opatrně, ostrou reakci veřejnosti ale chápe. „Místostarosta Ivan Láska se už dávno před loňskými volbami nechal slyšet, že s Bistrou zatočí, takže to lidé vnímají spíš jako pomstu, než jako důsledek prohraného soudu o neplatnost výpovědi. Město asi mělo právo krok udělat, ale nezvolilo zrovna nejcitlivější formu ani načasování. Škola jinak funguje skvěle, kdyby byla vůle se stávající ředitelkou pokračovat, stačilo se domluvit třeba na částečném splácení způsobené škody,“ reagoval Patrik Kunčar, senátor a opoziční zastupitel, podle kterého však není všechno černobílé. „Ve vedoucí pozici si člověk kvůli nutnosti dělat i nepopulární opatření snadno udělá nepřátele. Za mého starostování jsem ostatně řešil pár stížností pedagogů na ředitelku. Bylo to ale spíš v osobní rovině, město pak těžko může dělat arbitra. Někteří nespokojení učitelé následně školu opustili,“ připomíná Kunčar.
Vedení města i přes bouřlivé reakce ortel nezmění. „Úspěchy a zásluhy ředitelky nikdo nezpochybňuje, na druhou stranu žádná škola ve městě neměla taková privilegia. Ale je třeba si uvědomit, že porušila zákon a městu tak způsobila škodu kolem jednoho milionu korun. V žádném případě tedy odvolání neodvoláme,“ zdůraznil Ivan Láska, místostarosta Uherského Brodu. Nařčení z osobní pomsty odmítá. „Kdyby nebylo soudu, není důvod něco měnit,“ poznamenal Láska s tím, že odvolání posvětilo 7 z 9 radních. Dva se zdrželi. „Ať se všichni, co ředitelku obhajují - rodiče, učitelé - složí a zaplatí za ni vzniklou škodu,“ vzkázal Láska, podle kterého je však pedagogický sbor rozdělený na dva tábory. Jak důkaz poslal redakci SMS zprávu od jednoho z učitelů.
„S důvody okamžitého odvolání v žádném případě nesouhlasím, odvolat ředitelku ze dne na den je velký problém především z hlediska fungování školy. Rozhodnutí radních ale musím respektovat. Jestli má být zachována kontinuita všech procesních záležitostí školy, tak to beze mě ještě nějaký čas nepůjde. Musím postupně pověřené osoby zaškolit do školních systémů, to není otázka dnů, ale týdnů,“ reagovala Dagmar Bistrá, která je ve škole už 22 let. Po odvolání zatím zůstává jako učitelka.
Horáčková dostala výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou koncem ledna 2021. Jelikož ji považovala za neplatnou, trvala na pokračování pracovního poměru. Když neuspěla, obrátila se na soud. Vedoucí školní jídelny si výpověď „vykoledovala“ pravidelnými měsíčními návštěvami lékaře, specialisty ve Fakultní nemocnici v Olomouci, kam jezdí na injekce, které jí pomáhají s léčbou chronického kožního onemocnění. Ředitelka jí léta vycházela vstříc, s čerpáním placeného volna neměla problém. Až v říjnu 2021 trvala na dovolené nebo placeném volnu. Jelikož Horáčková odmítla, dostala výpověď a celá kauza skončila u soudu.