Rodiče žádali odvolání ředitele školy kvůli šikaně! Marně

Rodiče žádali odvolání ředitele školy kvůli šikaně! Marně
Foto: Ilustrační foto  /  Případ osmiletého školáka z Polešovic, který se stal obětí dlouhodobé šikany, budí v obci emoce. V Polešovicích o něm debatují děti i dospělí. Chlapec, na kterém se šikana neblaze podepsala, už má nové spolužáky v jiné škole.
Polešovice Zprávy 23 / 10 / 2019

Šikana ve 2. třídě Základní školy v Polešovicích, o které DOBRÝ DEN podrobně informoval před týdnem, je v obci tématem číslo 1. Učitelé se postavili na stranu ředitele, jeho zástupkyně Irena Bělohradová přispěchala s otevřeným dopisem, který rozeslala do všech obcí a škol na Uherskohradišťsku. Jeho obsah rozpaluje některé z rodičů doběla!
„Děti útok plánovaly, vytvořily si písemný postup doplněný obrázkem oběti s dírou v hlavě a fyzicky chlapce napadly. K činu se však při šetření za přítomnosti rodičů přiznaly, jednání litovaly. Děti byly potrestány výchovným opatřením a do školy jsme pozvali psycholožku,“ píše mimo jiné v otevřeném dopisu Irena Bělohradová, zástupkyně ředitele Základní školy v Polešovicích. I když šikanu beze zbytku potvrdila, v dalších pasážích dopisu hovoří o znacích vykonstruovaného procesu a odsouzení ředitele školy za činy, kterých se nedopustil…
Česká školní inspekce (ČŠI) je však zcela opačného názoru. „Ředitel pochybil, protože situaci s žáky ani zákonnými zástupci neřešil včas. Stížnost jsme proto vyhodnotili jako důvodnou,“ prohlásil Ondřej Andrys, náměstek ústředního školního inspektora. „Osobně jsem necítil potřebu to řešit, jako ředitel bych navíc stejně nic nevyšetřil,“ potvrdil i Radim Pikner, který vše nechával na bedrech třídní učitelky. Ta však onemocněla. „Každopádně jsem se držel metodického pokynu a informoval o události učitelský sbor. Třídu jsme navíc sledovali a nic nenasvědčovalo, že problém trvá,“ hájil se Pikner, který byl potrestán srážkou osobního ohodnocení.
Otevřený dopis jeho zástupkyně zalarmoval rodiče. „O šikaně jsme neměli vůbec tušení, nikdo nám nic neřekl. Žádná mimořádná třídní schůzka se ve třídě nekonala. Bohužel, na polešovické škole nejde o první šikanu,“ tvrdí jedna z maminek, jejíž jméno má redakce k dispozici.

Terčem útoků od spolužáků se stal teprve osmiletý chlapec, žák II. třídy. Skupinka dětí, kterou vedly tři dívky,  jej týrala kopanci do hlavy, břicha a zad. Děti si navíc plán útoku pečlivě připravily a dokonce namalovaly. Oběť už do polešovické školy nechodí, od září dochází do školy v jiné obci. „Když jsem se dozvěděla, co křehké dívky chlapci prováděly, bylo mi z toho do pláče. Vždyť způsob, jakým to provedly, je pro jejich nízký věk velmi závažný a měl by se řešit na odborné úrovni. Bojím se o své dítě, které s nimi chodí do třídy,“ prohlásila maminka s tím, že skupinka rodičů po provalení se šikany žádala u zřizovatele odvolání ředitele. Marně.

„Odvolat ředitele není tak jednoduché, je možné pouze v případě porušení zákona nebo finančních machinací, což se nestalo,“ reagoval Michal Zapletal, starosta Polešovic. Rodiče nepochodili ani s apelem o přísnější potrestání útočníků. „Třídní důtka se dává za opakované zapomínání, její udělení za tak závažný přestupek proto považujeme jako výsměch nám všem,“ jsou přesvědčeni rodiče.

autor: PETR ČECH

Tagy článku

TOPlist