Rozcestník informuje o partnerských městech, stál 165 tisíc
Foto: Jan Pášma / Rozcestník informuje kolemjdoucí o jednotlivých partnerských městech, jejich vzdálenosti od Uherského Hradiště i základních charakteristických rysech.
Historické centrum Uherského Hradiště zdobí nový informační prvek, nedaleko kaple sv. Šebestiána na Palackého náměstí radnice instalovala rozcestník partnerských měst, jehož autorkou je architektka Martina Radochová. Za jeho výrobu město zaplatilo 165 tisíc korun, podle mluvčího neplní jen vzdělávací roli, ale je i symbolem mezinárodní spolupráce.
„Rozcestník je poctou našim dlouhodobým mezinárodním vztahům a vizuálním připomenutím hodnot, které spojují město s evropskými partnery,“ prohlásila Pavlína Jagošová, místostarostka Uherského Hradiště.
Rozcestník je v souladu s ostatními prvky informačního systému města. „Doplnil charakter městské památkové zóny, obohatil veřejný prostor a zároveň harmonicky zapadl do prostředí města,“ je přesvědčený Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice. Vedle symbolického rozměru má podle něj rozcestník také edukativní přínos. Informuje kolemjdoucí o jednotlivých partnerských městech, jejich vzdálenosti od Uherského Hradiště i základních charakteristických rysech. „Mnozí lidé ani nevědí, jaké máme zahraniční partnery. Rozcestník je o nich může nejen informovat, ale třeba vzbudit jejich zájem o geografii a historii spřátelených měst, o kulturu a tradice evropských regionů,“ dodala Jagošová.
Krokem město podle mluvčího posiluje vazby s partnerskými městy a obohacuje historickou zónu o prvek, který spojuje minulost s přítomností a posiluje povědomí o významu mezinárodní spolupráce.
Historie mezinárodních vztahů sahá do roku 1992, kdy město uzavřelo smlouvu s anglickým městem Bridgewater, postupně se pak přidal německý Mayen, slovenská Skalica, polské Krosno a před dvanácti lety maďarský Sárvár. „Partnerství, která pěstujeme už více než tři desetiletí, jsou pro město důležitá. Dlouhodobě se snažíme, aby vazby byly oboustranným přínosem zejména pro občany. V mezinárodní spolupráci velmi aktivně fungují umělecké soubory, navzájem se navštěvují studenti, mateřské školy, ale třeba i vinaři,“ připomněl starosta Stanislav Blaha, který v červnu na vlastní kůži zažil oslavy 30 let partnerství s německým Mayenem, kde slavnostně odhalili nový název náměstí - Uherské Hradiště Platz.