Rozetne spor sdružení s městysem soud?
Radní žádají přejmenování sdružení, jeho název je konfliktní a možná i protizákonný
Konfliktní název občanského sdružení nadzvedl ze židle buchlovické radní. Terčem jejich kritiky je Sdružení cestovního ruchu městyse Buchlovice a konkrétně slovíčko městys. S jeho použitím rada nesouhlasila už před registrací, ale marně. A tak není vyloučené, že se obrátí na soud.
Nesouhlasíme s použitím termínu městys v názvu, coby názvu právnické osoby městys Buchlovice, a stanovisko jsme sdružení adresovali i písemně. I přesto se však s nezměněným názvem registrovalo u ministerstva vnitra, potvrdil Bořek Žižlavský, místostarosta Buchlovic.
Sdružení cestovního ruchu městyse Buchlovice existuje už rok, v jeho čele stojí Pavel Krystýnek a Josef Sátora, asistent senátorky Hany Doupovcové. A jeho název je trnem v oku i obyvatel. Jak je možné, že se ohánějí městysem Buchlovice, když ani nemají jeho souhlas? Jeho aktivity jsou navíc odlišné i od představ občanů, viditelně totiž prosazují zájmy výhodné pouze pro podnikání v chatové oblasti Smraďavka, zlobí se jeden ze starousedlíků, který si však přál zůstat v anonymitě. Předseda sdružení je totiž synem podnikatele, který na Smraďavce provozuje pohostinství a lázeňské služby, dodává důchodce.
Název však není jen konfliktní, ale zřejmě ani není v souladu s platnou legislativou! Zákon o sdružování občanů totiž uvádí, že Název sdružení se musí výrazně lišit od názvu právnické osoby, která již vyvíjí činnost na území České republiky. I proto jej ostatně radní neposvětili. Vždyť je zcela obvyklé, že sdružení mají v názvech, především z důvodu snadné identifikace, místo působení. A navíc náš název bez rozporování zaregistrovalo ministerstvo vnitra, nechápe problémy Josef Sátora, místopředseda sdružení. Za obdobný příklad třeba považuje Sdružení pro rozvoj cestovního ruchu v Rokytnici nad Labem. Jenže to je podle právníků trošku něco jiného. Ostatně s názvem Sdružení pro rozvoj cestovního ruchu v Buchlovicích by neměli problém ani radní. Vadí jim výhradně slůvko městys. Jenže městys Buchlovice je pro téměř všechny naše členy domovem, je naší srdeční záležitostí. A zakotvením do názvu jsme chtěli dát najevo, že veškerá aktivita, kterou vyvíjíme, směřuje ku prospěchu místa, v němž působíme, vysvětlil Sátora.
Jestli se sdružení nakonec přejmenuje, je ve hvězdách. S předsedou sdružení Pavlem Krystýnkem jsem se osobně dohodl, že v nejbližší době změní název - nechá se přeregistrovat, aby se v něm už nevyskytovalo slovo městys, říká Žižlavský. Jenže jeho optimismus šéfové sdružení nesdílí. Rozhodnutí o přeregistraci leží na bedrech valné hromady sdružení jakožto jeho nejvyššího orgánu. O možné změně však žádné informace nemám, reagoval překvapený Sátora.
Každopádně městys Buchlovice má šanci domáhat se nápravy občanskoprávní cestou. Když se v dohledné době nic nezmění, na právníky se taky obrátíme, vzkazuje sdružení Žižlavský. Při neoprávněném použití názvu právnické osoby je možné se domáhat u soudu, aby neoprávněný uživatel odstranil závadný stav, a případně i přiměřeného zadostiučinění, které může být požadováno i v penězích, přiklání se na stranu městyse Ivana Vosecká z úseku sdružování ministerstva vnitra.